Brajan Hsu, docent bioloških nauka, i njegov tim sa Univerziteta Fralin i postdoktorskih saradnika Rogerio Bataglioli i Harsimran Kaur, razvili su ekološki prihvatljiv biomaterijal koji unapređuje performanse menstrualnih proizvoda. Njihov rad objavljen je u časopisu Matter.
Menstrualni proizvodi su se malo razvili tokom proteklog veka. Primarni proizvodi koji su danas dostupni razvijeni su pre skoro 100 godina: menstrualni uložak za jednokratnu upotrebu 1888. godine, tampon 1933. i menstrualna šolja 1937. godine.
„Razvoj novih proizvoda ima nekoliko svrha, uključujući rešavanje različitih potreba i preferencija žena, promovisanje održivosti i rešavanje problema sa curenjem i troškovima sa trenutnim proizvodima“, rekla je Keri Šampin, sertifikovani akušer i ginekolog koji je sarađivao sa timom.
Hsu i tim su koristili formulu alginat-glicerol praha koja, kada se doda tradicionalnom menstrualnom ulošku, omogućava da se nakupljena krv pretvori u gel. Uložak tada može da apsorbuje više krvi i manje curi od tradicionalnog uloška.
„Uložak sa formulom praha apsorbuje krv, i ako ga stisnete, ne izlazi. Ali u normalnom menstrualnom ulošku, ako uradite isti eksperiment, on odmah izlazi“, rekao je Hsu. „Propuštanje se javlja 1,2 puta po ciklusu.“
Kada se formula u prahu doda u pamučni kotur i ubaci u menstrualnu čašicu ili disk, krv koja se tamo sakupi takođe se pretvara u gel, eliminišući nered prilikom uklanjanja ili menjanja šolje ili diska.
U formulu praha uključen je i antimikrobni polimer koji ometa rast bakterije Staphylococcus aureus, povezane sa sindromom toksičnog šoka. Rezultati testova pokazuju da je uključivanje polimera bilo efikasno u inhibiciji bakterija, a da pritom nije smanjilo sposobnost apsorpcije krvi formule praha.
Proizveden iz prirodnih izvora, morskih algi i šećernog alkohola, formulacija u prahu alginat-glicerol je biorazgradiva i bezbedna za upotrebu.
„Nalazi se svuda u hrani i odobrila ga je Uprava za hranu i lekove, tako da se smatra bezbednim“, rekao je Hsu.
Za većinu korišćenih proizvoda za menstruaciju potrebno je više od 500 godina da bi se biorazgradili, a svaka žena može da koristi do 15.000 proizvoda tokom života. Otpad od menstrualnih proizvoda jedan je od najčešće sakupljanog smeća.
„U razgovoru sa pacijentima postalo je očigledno da oni traže održivije, ekološki prihvatljivije i višekratne opcije“, rekao je Champine.
Hsu ovo vidi kao samo početak svog poduhvata u promovisanju ženskih zdravstvenih problema. „Mislim da zdravlje žena postaje sve više i više nešto što ljudi žele da istražuju. Ovo je na neki način moj prvi korak u nizu stvari za brigu o ženama“, rekao je Hsu.