Sindikalni radnici Samsung Electronics-a objavili su u sredu štrajk na neodređeno vreme kako bi izvršili pritisak na najveću južnokorejsku kompaniju da prihvati njihove pozive za veće plate i druge beneficije.
Hiljade članova Nacionalne sindikata Samsung Electronics započelo je u ponedeljak privremeni trodnevni štrajk. Ali sindikat je u sredu saopštio da najavljuje štrajk na neodređeno vreme, optužujući menadžment da nije voljan da pregovara. Samsung Electronics kaže da nije bilo prekida u proizvodnji.
„Samsung Electronics će obezbediti da ne dođe do smetnji u proizvodnim linijama“, navodi se u saopštenju Samsunga. „Kompanija ostaje posvećena pregovorima sa sindikatom u dobroj veri.
Međutim, u saopštenju objavljenom na svojoj veb stranici, sindikat je rekao da je ušao u neodređene poremećaje na proizvodnim linijama kompanije kako bi naterao menadžment da na kraju dođe za pregovarački sto ako se štrajkovi nastave.
„Uvereni smo u našu pobedu“, navodi se u saopštenju sindikata.
U saopštenju sindikata nije navedeno koliko će se njegovih članova pridružiti produženom štrajku. Ranije je rečeno da je 6.540 članova sindikata reklo da će učestvovati u ranijem, trodnevnom štrajku.
To bi predstavljalo samo delić ukupne radne snage kompanije Samsung Electronics, koja se procenjuje na oko 267.860 ljudi širom sveta. Oko 120.000 njih je u Južnoj Koreji.
Ranije ove godine, članovi sindikata i menadžment održali su runde razgovora o zahtevu sindikata za veće plate i bolje uslove rada, ali nisu uspeli da postignu dogovor. U junu su neki članovi sindikata kolektivno iskoristili svoje godišnje odmore u jednodnevnoj šetnji za koju su posmatrači rekli da je to bio prvi štrajk radnika u kompaniji Samsung Electronics.
Oko 30.000 radnika Samsunga navodno je povezano sa Nacionalnom sindikatom Samsung Electronics, najvećom u kompaniji, a neki pripadaju drugim, manjim sindikatima.
2020. godine, šef Samsunga Lee Jae-iong, tadašnji potpredsednik kompanije, rekao je da će prestati da suzbija pokušaje zaposlenih da organizuju sindikate, pošto je izrazio kajanje zbog svoje navodne umešanosti u masivni korupcionaški skandal 2016. koji je smenio predsednika zemlje sa funkcije.
Aktivisti su decenijama kritikovali praksu kompanije za razbijanje sindikata, iako su radničke akcije u drugim preduzećima i drugim sektorima društva uobičajene u Južnoj Koreji.
Hiljade južnokorejskih medicinskih stažista i stanovnika štrajkuju od februara, protestujući zbog vladinog plana da naglo poveća upis na medicinske fakultete.