Vlasti zapadnih država SAD upozorile su na povećanu opasnost od šumskih požara zbog ekstremnih vremenskih uslova i niske vlažnosti, što je rezultat dugotrajnog toplotnog talasa koji će ponovo zahvatiti veći deo zemlje u četvrtak.
Najviši vatrogasni zvaničnik u Kaliforniji izjavio je da je država ove godine već imala preko 3.500 šumskih požara, koji su spalili gotovo 325 kvadratnih milja vegetacije, što je pet puta više nego u istom periodu prethodnih pet godina. Džo Tajler, direktor kalifornijskog odeljenja za šumarstvo i zaštitu od požara, istakao je da se trenutno nalazimo ne samo u sezoni požara, već u godini požara. Naglasio je da vetrovi i nedavni talas vrućine dodatno pogoršavaju situaciju, te da je potrebna posebna opreznost.
U Kaliforniji, vatrogasne ekipe suočavaju se sa najmanje 19 velikih šumskih požara, uključujući jedan koji je doveo do evakuacije oko 200 domova u planinama Santa Barbara okruga, severozapadno od Los Anđelesa. Ovi požari hrane se suvim grmljem i travom.
U Oregonu je takođe zabeleženo nekoliko šumskih požara, od kojih je jedan eksplodirao na 28 kvadratnih kilometara zbog visokih temperatura, jakih vetrova i niske vlažnosti.
U Las Vegasu je zabeležen peti uzastopni dan sa temperaturom iznad 46,1 stepen Celzijusa. Grad je oborio 16 toplotnih rekorda od 1. juna, a meteorolozi navode da bi se rekordi mogli i dalje obarati. Na istočnoj obali postoji veliki do ekstremni rizik od toplote, a u nekim delovima temperature su prešle 32,2 stepena Celzijusa, uz upozorenja da bi indeks toplote mogao porasti i do 42,2 stepena Celzijusa.
Globalna temperatura u junu bila je rekordno visoka, što je rezultat dugotrajnog zagrevanja usled emisije gasova staklene bašte. Klimatske promene su i dalje prisutne, a guverner Kalifornije istakao je neophodnost borbe protiv ovih ekstremnih vremenskih pojava.
U južnom Novom Meksiku, jaka kiša izazvala je iznenadne poplave, primoravši stanovnike na evakuaciju. Hitne službe su sprovele spasavanja iz vode, a nema izveštaja o smrtnim slučajevima ili ozbiljnim povredama.