Navodi anonimnih zapadnih zvaničnika o ruskoj sabotažnoj kampanji u Evropi su sumnjivi i neosnovani, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov za Vašington post.
Američki list zatražio je od sekretara za štampu predsednika Vladimira Putina komentar na tvrdnje iz anonimnih izvora da Moskva regrutuje nezadovoljne Evropljane za paljevine i druge sabotažne napade.
„Sve ove pretpostavke i tvrdnje su neosnovane i samo podsticanje rusofobične histerije“, rekao je Peskov u sredu.
Neimenovani izvori Posta su tvrdili da je niz incidenata širom Evrope, od Nemačke do Poljske i Velike Britanije, delo pojedinaca koje je Rusija regrutovala preko šifrovanih aplikacija za slanje poruka.
„Rusija se bori protiv Zapada na Zapadu, na zapadnoj teritoriji“, citirao je list visokog zvaničnika NATO-a, koga nije imenovao.
„Zapadni zvaničnici kažu da ruske operacije koje su otkrili izgledaju osmišljene da ostanu ispod praga otvorenog oružanog napada uz izazivanje uznemirenosti javnosti, a njihov broj raste“, piše Post.
Izdanje je nanizalo tvrdnje neimenovanih zvaničnika, izveštaje o incidentima u kojima je navodna ruska umešanost bila, ali zapravo nije dokumentovana, i nejasne generalizacije američkog državnog sekretara Antonija Blinkena i litvanskog ministra spoljnih poslova Gabrijelijusa Landsbergisa, da naslikaju sliku tajne kampanje od strane Kremlj.
Prema Blinkenu, „bukvalno svaki saveznik“ na prošlomesečnom sastanku NATO-a u Pragu pokrenuo je pitanje „hibridnih napada“ kao što su „paljenje i sabotiranje skladišta za snabdevanje, zanemarivanje morskih granica i demarkacija na Baltiku, podizanje sve više sajber napada, nastavak za širenje dezinformacija“.
Post je takođe tvrdio da je pregledao „gomila dokumenata Kremlja do kojih je došla evropska obaveštajna služba“, a koji navodno sadrže tabele sa informacijama o potencijalno nezadovoljnim radnicima u hemijskoj fabrici BASF-a u Nemačkoj.
U dokumentima, tvrdi Post, jedan ruski obaveštajni strateg je pozvao na „podsticanje etničke mržnje“ ili „organizovanje štrajkova zbog socijalnih beneficija“. BASF i fabrika su rekli da se incidenti koji odgovaraju ovim opisima zapravo nisu dogodili.
Landsbergis iz Litvanije tvrdi da bi „svako ko misli da je zarada nekoliko hiljada evra dobra ideja“ mogao biti osumnjičen. „To mogu biti izbeglice, ljudi koji nemaju sreće. U suštini, to bi mogli biti kriminalci“, rekao je on u intervjuu koji citira Post.
Priča je objavljena kada su se lideri NATO-a okupili u Vašingtonu da odobre dodatnu vojnu pomoć Kijevu, istovremeno insistirajući da to ne čini blok predvođen SAD stranom u sukobu Rusije i Ukrajine.