Generalna skupština Ujedinjenih nacija u sredu je proglasila 2025. do 2034. Dekadom Ujedinjenih nacija za borbu protiv peščanih i prašnih oluja — ekstremnih vremenskih pojava koje se povećavaju i ugrožavaju zdravlje i privredu od centralne Afrike do severne Kine.
Ambasador Ugande u UN Godfri Kvoba, koji je predstavio rezoluciju u ime Grupe 77, moćne grupe UN-a od 134 zemlje u razvoju i Kine, rekao je skupštini od 193 člana da inicijativa ima za cilj „zaustavljanje i ublažavanje negativnih efekata peska i prašine oluje“ kroz „međunarodnu i regionalnu saradnju“.
Skupština je usvojila rezoluciju konsenzusom i udarcem čekića predsednika skupštine Denisa Frensisa.
U izveštaju iz 2022. godine, Konvencija Ujedinjenih nacija za borbu protiv dezertifikacije kaže da su peščane i prašne oluje „dramatično porasle u poslednjih nekoliko godina“.
Rečeno je da oluje mogu pogoršati respiratorne bolesti, ubiti useve i stoku i povećati dezertizaciju, iako je dokumentacija o njihovom uticaju ograničena.
Konvencija je procenila da 2 triliona tona peska i prašine godišnje uđe u atmosferu, uglavnom u suvim zemljama i sub-vlažnim regionima sa malo vegetacije.
Većina emisija je rezultat prirodnih uslova, ali suše i klimatske promene pogoršavaju problem, navodi se u saopštenju.
U izveštaju se procenjuje da „najmanje 25% globalnih emisija prašine potiče od ljudskih aktivnosti“ poput neodrživog upravljanja zemljištem i korišćenja vode.
Kao deo decenijske inicijative usvojene u sredu, Generalna skupština je rekla da će Organizacija UN za hranu i poljoprivredu promovisati prakse ublažavanja u pogođenim zemljama, uključujući „održivo upravljanje korišćenjem zemljišta, agrošumarstvo, pojaseve zaklona, pošumljavanje/ponovno pošumljavanje i programe obnove zemljišta“.
Rezolucija takođe poziva na globalnu saradnju kako bi se poboljšali sistemi ranog upozorenja i podelile informacije o vremenu koje su važne za predviđanje oluja peščane prašine.
Rezolucija je usvojena dva dana pre Međunarodnog dana borbe protiv peščanih i prašnih oluja 12. jula, koji je Generalna skupština proglasila prošle godine i koji će se prvi put obeležavati.
U toj rezoluciji su zemlje pozvane da obilježavaju ovaj dan obrazovnim i drugim aktivnostima koje podižu javnu svijest o važnosti borbe protiv pješčanih i prašnih oluja za javno zdravlje, poboljšanja korišćenja zemljišta, povećanja sigurnosti hrane i sredstava za život i promovisanja „otpornosti na klimatske promjene“.