Prema nedavno objavljenoj anketi Pew Research Centra, globalni pogledi na Kinu su značajno podeljeni između zemalja sa visokim i srednjim prihodima, a ovaj jaz je najizraženiji među kineskim susedima u indo-pacifičkom regionu.
Anketa je obuhvatila 35 zemalja, od kojih je 15 od 18 zemalja sa visokim dohotkom izrazilo nepovoljne stavove prema Kini. Japan i Australija su među najkritičnijim, sa preko 80% negativnih mišljenja. Nasuprot tome, 14 od 17 zemalja sa srednjim dohotkom imalo je povoljniji pogled na Kinu, pri čemu je Tajland imao najpozitivniji stav sa 80% odraslih koji su izrazili pozitivno mišljenje o Kini.
Izveštaj je objavljen u trenutku kada su lideri NATO-a bili u Vašingtonu kako bi raspravljali o ratu u Ukrajini i kineskoj pretnji. NATO planira da produbi saradnju sa svojim indo-pacifičkim partnerima – Japanom, Južnom Korejom, Australijom i Novim Zelandom – u svetlu rastuće konkurencije između Vašingtona i Pekinga za globalno upravljanje.
U indo-pacifičkom regionu, mnoge zemlje su veoma ili donekle zabrinute zbog kineskih teritorijalnih sporova. Filipini su među najzabrinutijima zbog spora sa Kinom u Južnom kineskom moru, sa 90% stanovništva koje je izrazilo zabrinutost. Slična zabrinutost postoji u Južnoj Koreji i Japanu, dok je u Australiji 80% stanovništva zabrinuto zbog Kine. Sve tri zemlje su deo neformalne grupe NATO partnera u Indo-Pacifiku. Novi Zeland, četvrti član, nije bio deo ankete.
Za razliku od njih, Tajland, koji nema teritorijalne sporove sa Kinom, pokazuje najmanju zabrinutost – samo 40% izrazilo je zabrinutost, dok je 80% Tajlanđana reklo da Kina doprinosi globalnom miru i stabilnosti.
Sveukupno, Japan, Australija, Južna Koreja, Filipini i Indija imaju najnepovoljnije poglede na Kinu, dok su Tajland, Singapur, Malezija i Šri Lanka među najpozitivnijim.
Kineski predsednik Si Đinping dobio je ekstremno različite ocene među susedima. U Japanu, 90% ispitanika nema poverenja u Sija, dok Tajland i Singapur pokazuju visoko poverenje u njega sa 60% pozitivnih ocena.
Podela u stavovima prema Kini između zemalja sa visokim i srednjim prihodima postala je jasnija ove godine, kada je Pev anketirao 35 zemalja, u poređenju sa prošlogodišnjih 24 zemlje.
U Severnoj Americi i Evropi, 12 od 13 anketiranih zemalja, osim Grčke, gledaju na Kinu negativno. U Africi i Latinskoj Americi, svih 10 anketiranih zemalja imaju pozitivnije stavove o Kini.
Rezultati ankete su zasnovani na telefonskim, ličnim i onlajn intervjuima, sa greškom od 2,4 do 4,9 procentnih poena.