Odluka da se pacijenti sa rakom debelog creva II stadijuma leče adjuvantnom hemoterapijom ostaje kontroverzna. Stoga, postoji hitna potreba da se identifikuju pouzdani prognostički biomarkeri koji se mogu koristiti za identifikaciju pacijenata koji bi imali koristi od hemoterapije nakon operacije. U studiji istraživači su procenili potencijal biomarkera RNK u stadijumu II raka debelog creva. Njihovi nalazi se pojavljuju u The American Journal of Pathology.
Vodeći istraživač Lase Somer Kristensen, dr, Odsek za biomedicinu, Univerzitet Arhus, objašnjava: „Trenutno ne postoje pouzdani biomarkeri za određivanje da li bi pacijenti sa rakom debelog creva u stadijumu II imali koristi od adjuvantne hemoterapije nakon operacije. Identifikacija novih biomarkera za stratifikaciju rizika je korisna – može poštedeti mnoge pacijente koji su zaista izlečeni operacijom od toksičnih sporednih efekata hemoterapije, a da pritom bira pacijente koji bi imali koristi od nje.“
Koristeći totalno sekvenciranje RNK, istraživači su profilisali pejzažnu i diferencijalnu ekspresiju kodirajuće RNK, linearne nekodirajuće RNK i kružne RNK kod pacijenata sa rakom debelog creva stadijuma II sa i bez recidiva bolesti, kao i kod pacijenata sa rakom debelog creva u stadijumu III. Takođe su profilisali susedna normalna tkiva i metastaze u jetri.
Potencijal biomarkera različito eksprimiranih RNK u stadijumu II raka debelog creva je naknadno procenjen. Prikupljeni podaci o pacijentima uključivali su starost, pol, datum operacije, tretman hemoterapije, lokaciju tumora i datum recidiva. Histopatološki podaci su prikupljeni preko Danskog registra patologije (Patobank) i uključivali su status stadija, histološki podtip, diferencijaciju tumora, status popravke neslaganja i analizu mutacija, ako je obavljena.
U analizu su uključena 62 uzorka od 52 pacijenta: 18 pacijenata sa II stadijumom karcinoma debelog creva bez recidiva, 10 pacijenata sa II stadijumom karcinoma debelog creva sa recidivom, osam pacijenata sa III stadijumom raka debelog creva sa recidivom, 16 metastaza u jetri, šest susednih normalnih tkiva debelog creva i četiri susedna normalna tkiva jetre.
Istraživači su otkrili da su RNK sa kućnim funkcijama, kao što su male nuklearne RNK (snRNA), male nukleolarne RNK (snoRNA) i male RNK specifične za telo Cajal (scaRNA), bile globalno povećane kod pacijenata u stadijumu II koji su imali recidiv u poređenju sa oni koji nisu. Domaće RNK su konstitutivno eksprimirane i uglavnom uključene u regulaciju spajanja RNK i modifikaciju rRNA.
Ovo je prva studija koja je sveobuhvatno opisala pejzaž mRNK, linearnih nekodirajućih RNK i kružnih RNK kod lokalnog i lokalno uznapredovalog raka debelog creva i otkrila brojne različito eksprimirane RNK u različitim klasama između rekurentnog i neponovljivog raka debelog creva. Ekspresija ovih RNK klasa se zadržava u metastazama u jetri, što sugeriše da one mogu igrati važnu ulogu u metastatskom procesu.
Dr Kristensen napominje: „Mi smo bili prvi koji su profilisali mnogo različitih tipova RNK kod pacijenata sa rakom debelog creva II faze sa različitim ishodima i otkrili nove pojedinačne biomarkere, kao i čitave klase RNK koje su obično deregulisane kod pacijenata sa lošim ishodom. mnoge od ovih klasa RNK pokazale su veliki prognostički potencijal da pomognu u donošenju odluka o lečenju raka debelog creva II stadijuma koje bi trebalo potvrditi kod većih grupa pacijenata.“
Rak debelog creva je treći najčešći rak i drugi najsmrtonosniji rak širom sveta, sa više od milion novih slučajeva i više od pola miliona procenjenih smrtnih slučajeva povezanih sa rakom godišnje. Značajan broj pacijenata sa karcinomom debelog creva sa lokalnom ili lokalno uznapredovalom bolešću pati od recidiva.
Stoga, postoji hitna potreba za boljim prognostičkim biomarkerima u ovom okruženju. Faza II karcinoma debelog creva se definiše tako što je prodro kroz zid creva, ali bez metastaza u limfnim čvorovima ili udaljenih metastaza u vreme postavljanja dijagnoze.