Astronomi otkrivaju zadivljujuću sliku bebe zvezde

Astronomi otkrivaju zadivljujuću sliku bebe zvezde

Gde god JVST gleda u svemir, materija i energija su u interakciji u spektakularnim prikazima. Veb otkriva više detalja u ovim interakcijama nego bilo koji drugi teleskop jer može da vidi kroz gust gas i prašinu koji pokrivaju mnoge objekte.

Na novoj slici, JVST primećuje mladu protozvezdu staru samo 100.000 godina.

Zvezda se zove L1527, i u ovom mladom dobu, još uvek je smeštena u molekularnom oblaku koji ju je iznedrio. Ovo je jedan od razloga zašto je NASA izgradila JVST (uz pomoć ESA i CSA). Teleskop može da vidi kroz prašinu i gas kako bi otkrio najranije faze formiranja zvezda.

Ova slika je snimljena MIRI, instrumentom srednjeg infracrvenog spektra. Mlada protozvezda je u srcu svega, i još uvek raste. To akumulira masu sa protoplanetarnog diska koji ga okružuje. Disk je mala tamna horizontalna linija u centru slike.

Protozvezda nije zvezda glavne sekvence, tako da ne prolazi kroz fuziju kao što je Sunce. Možda postoji mala količina fuzije deuterijuma u ​​njegovom jezgru, ali ono generiše energiju na drugačiji način.

Kako gravitaciona moć zvezde približava materijal, materijal se sabija i zagreva. Više energije dolazi od udarnih talasa koje stvara nadolazeći materijal koji se sudara sa postojećim gasom. Ovo je energija koja osvetljava zvezdu i njenu okolinu unutar džinovskog molekularnog oblaka koji ju je iznedrio.

Kako mlade protozvezde akumuliraju masu, one stvaraju moćna magnetna polja. U kombinaciji sa rotacijom zvezde, ova polja udaljavaju materiju od zvezde.

Dakle, kako protozvezda dobija masu, ona takođe izbacuje deo nje nazad u svemir u spektakularnim mlazovima u obliku peščanog sata koji dolaze sa polova zvezde. Ovi mlazovi stvaraju vidljive pramčane udare u materiji oko zvezde, a to su filamentarne strukture.

U okruženju zvezde postoje policiklični aromatični ugljovodonici (PAH). To su organska jedinjenja u izobilju širom Univerzuma koja su možda doprinela pojavi života. Na slici svetle plavo, uključujući i filamentarne strukture.

Crvena oblast u centru je debeo sloj gasa i prašine koji okružuje mladu zvezdu, osvetljen energijom zvezde. Bela oblast između crvene i plave je mešavina materijala. Ovde ima više PAH-ova, kao i jonizovanih gasova poput neona i drugih ugljovodonika.

Ovo nije prvi put da JVST pregleda L1527. 2022. posmatrala je protozvezdu svojom bliskom infracrvenom kamerom (NIRCam).

Ovaj prelepi prikaz interakcije materije i energije je prolazan.

Vremenom, moćni izlivi protozvezde će očistiti okolinu od većeg dela gasa i prašine, iako će i dalje imati svoj protoplanetarni disk. Na kraju, zvezda će postati zvezda glavnog niza, lako vidljiva bez vela gasa i prašine. Do tog vremena, planetarni sistem zvezde će se oblikovati.

Postoje neodgovorena pitanja o formiranju protozvezda, a jedan od glavnih naučnih ciljeva JVST-a je formiranje zvezda. Na primer, astrofizičari ne znaju tačno kako i kada se pokreće fuzija, a protozvezda postaje zvezda glavne sekvence.

Iako astronomi znaju da oko protozvezda postoje moćna magnetna polja, ne znaju tačno kako se formiraju i kakvu ulogu imaju u kolapsu i rotaciji zvezde.

JVST je napravio određeni napredak po ovom pitanju. Nedavno je potvrđeno da su mlazovi mladih zvezda poravnati zbog rotacije zvezde i magnetnih polja, nešto što je podržano teorijom, ali nije potvrđeno opservacijama do sada.

Takođe postoje nejasnoće o tome kako se formiraju binarne zvezde. Da li se formiraju na isti način na koji to čine usamljene zvezde? Zašto je toliko binarnih zvezda?

Tačna priroda događaja koji pokreću formiranje zvezda takođe je nejasna. Udarni talasi iz supernova mogu izazvati rađanje zvezda, ali šta je u drugim slučajevima? Da li je to samo pitanje gustine?

Odgovori na ova pitanja biće postepeni. Sa svojom sposobnošću da vidi više detalja u mladim zvezdama i oblacima uskovitlanog gasa i prašine koji ih obavijaju, JVST napreduje jednu po jednu sliku.