Kongres Perua je nedavno usvojio kontroverzni zakon koji određuje zastarelost zločina protiv čovečnosti počinjenih pre 2002. godine. Ovaj zakon je izazvao zabrinutost među organizacijama za ljudska prava, koje tvrde da bi mogao dovesti do nekažnjivosti i obustave istraga o ozbiljnim zloupotrebama.
Zakon bi mogao imati posledice na brojne slučajeve, uključujući optužbe protiv bivšeg predsednika Alberta Fuhimorija i penzionisanih vojnih lica za zločine počinjene tokom unutrašnjeg oružanog sukoba u periodu od 1980. do 2000. godine. Taj sukob je ostavio dubok trag sa hiljadama žrtava.
Prema peruanskom tužilaštvu, zakon će direktno uticati na 550 žrtava i 600 slučajeva, što uključuje istrage i sudskih procesa koji bi bili arhivirani ili odbačeni zbog zastare.
Nacrt zakona je promovisala desničarska partija Narodna snaga (FP), koju predvodi Keiko Fudžimori, čija porodica ima istoriju u politici Perua. Zakon predviđa da se niko ne može procesuirati ili osuditi za ratne zločine ili zločine protiv čovečnosti počinjene pre 1. jula 2002. godine.
Ovo je zakon koji je bio predmet kontroverznih diskusija i koji je prošao kroz drugo glasanje u Kongresu nakon prvobitnog odobrenja u junu. Sada je na predsedniku Perua, Dini Boluarteu, da donese odluku o njegovom potpisivanju ili eventualnom vraćanju Kongresu sa preporukama.
Organizacije za ljudska prava u Peruu su izrazile duboku zabrinutost zbog potencijalnih posledica ovog zakona, tvrdeći da bi on mogao ozbiljno ograničiti primenu pravde za žrtve i njihove porodice. Ova inicijativa je naišla na snažan otpor u javnosti i međunarodnoj zajednici koja prati situaciju u Peruu, posebno u kontekstu borbe protiv nekažnjivosti i zaštite ljudskih prava.