Neto bogatstvo Elona Maska je smanjeno za gotovo 30 milijardi dolara ove godine, što ga čini najvećim „gubitnikom“ među svetskim milijarderima prema nedavnom izveštaju Forbsa. Iako i dalje zauzima prvo mesto kao najbogatija osoba na svetu, njegovo lično bogatstvo je opalo sa početnih 251,3 milijarde dolara na 221,4 milijarde dolara krajem juna. Ovaj pad se desio poslednjeg dana trgovanja na berzi u drugom kvartalu 2024. godine.
Forbs je opisao ovaj događaj kao „retki gubitak u oblasti koja je obično bila veoma profitabilna za mega bogate dok je berza cvetala“. U isto vreme, zajedničko bogatstvo deset najbogatijih ljudi na svetu poraslo je na ukupno 1,66 biliona dolara.
Maskov pad se donekle može pripisati sudskoj presudi iz Delavera koja je poništila njegov plan kompenzacije od strane investitora aktivista u Tesli. Ovaj bonus je prvobitno bio procenjen na 51 milijardu dolara. Forbs je smanjio vrednost ovih opcija za akcije za 50%, čak i ako bi Musk na neki način uspeo da ih ostvari, uz napomenu o mogućim budućim pravnim sporovima.
Nakon ovog događaja, Tesla je napustila Delaver, preselila se u Teksas i ponovo potvrdila Maskov kompenzacioni paket. Ipak, vrednost Maskovog udela od 13% u Tesli opala je za oko 20 milijardi dolara, zbog opadanja vrednosti akcija kompanije usled smanjenja isporuka automobila i profita.
Pored Tesle, Musk i dalje poseduje udeo od 14,4 milijardi dolara u startupu za generativnu veštačku inteligenciju kAI, udeo od 7 milijardi dolara u kompaniji Ks (ranije poznatoj kao Tviter), koju je kupio 2022. godine, kao i procenjeni udeo od 75 milijardi dolara u svojoj privatnoj vazduhoplovnoj kompaniji SpaceKs, među ostalim poslovnim poduhvatima.
Prema Forbsu, Mask je izgubio oko 99 milijardi dolara od novembra 2021. godine, kada je njegovo bogatstvo iznosilo otprilike 320 milijardi dolara.
U jednom trenutku u martu, Mask je privremeno izgubio titulu najbogatije osobe na svetu, koju je preuzeo osnivač Amazona, Džef Bezos, koji se od tada vratio na drugo mesto sa bogatstvom malo većim od 214 milijardi dolara. Bernard Arnault, najbogatiji čovek u Evropi i vlasnik kompanije za luksuznu robu LVMH, trenutno se nalazi među prvom trojicom sa bogatstvom koje je sada manje od 197 milijardi dolara.
Veći deo bogatstva milijardera tokom 2024. godine dolazi iz sektora veštačke inteligencije. Jedan od najvećih dobitnika je izvršni direktor NVIDIA-e, Jensen Huang, koji je ove godine zaradio 64,1 milijardu dolara, što ga je lansiralo sa 27. na 14. mesto na Forbsovoj listi.
Takođe, berza je bila naklonjena izvršnom direktoru Meta, Marku Zakerbergu, koji je zabeležio porast bogatstva od 61,5 milijardi dolara, izvršnom direktoru Della, Majku Delu (35,8 milijardi dolara), predsedniku Oracle-a, Lariju Elisonu (porast od 37,7 milijardi dolara) i suosnivaču Gugla, Lariju Pejdžu (porast od 33,1 milijardi dolara).
Među „gubitnicima“ su bili meksički telekomunikacioni mogul, Karlos Slim Helu (gubitak od 13,9 milijardi dolara), suosnivač Nike-a, Fil Najt (gubitak od 9,2 milijarde dolara) i bivša supruga Džefa Bezosa, Mekenzi Skot, koja je potrošila 4,7 milijardi dolara, uglavnom na liberalne političke ciljeve.