Generalni inspektor Bundesvera Brojer smatra da vojni kadar koji popunjava redove vojske na principu dobrovoljnog obavezivanja nije dovoljan. Predlaže model sa obaveznim služenjem vojnog roka za oba pola.
Generalni inspektor Bundesvera Kasten Brojer, najviši oficir po rangu u nemačkoj vojsci, uveo bi, prilikom ponovnog uvođenja vojnog roka, obavezu služenja i za žene.
„Trenutno je služenje vojnog roka zamrznuto, a ono se po Ustavu odnosi na muško stanovništvo. Tu bi trebalo uvesti ravnopravnost, ali pre toga je neophodna odgovarajuća politička i društvena diskusija“, rekao je Brojer.
On je ujedno naglasio da Nemačka „mora da bude sposobna za rat“.
Ministar odbrane, socijaldemokrata Boris Pistorijus, u junu je predstavio planove za novi model služenja vojnog roka.
On se sastoji od šestomesečne osnovne obuke s opcijom dobrovoljnog, ugovornog služenja dodatnih 17 meseci. Pre toga bi trebalo generalno obuhvatiti sve vojno sposobne mladiće i postaviti im pitanje o sposobnosti i spremnosti da služe vojni rok. Devojke bi takođe mogle to da učine.
Brojer se izjasnio za Pistorijusov model: „Vojno posmatrano, potrebna nam je sposobnost povećanja broja vojnika i u pogledu planova NATO“, rekao je i dodao je da je nemačka „glavno čvorište Severnoatlanskog pakta“.
„Ukupno nam je potrebno preko 400.000 vojnika s privremenim ili stalnim ugovorom, kao i rezervista. Da bismo pokrili te potrebe, neophodno nam je još 100.000 rezervista“, rekao je generalni inspektor.
Objasnio je da bi to u prvo vreme mogao da pokrije novi model, ali je i dodao: „Bez dela obaveznog služenja to neće moći.“
Godine 2011, tokom mandata konzervativnog ministra odbrane Karl-Teodora cu Gutenberga, obaveza služenja vojnog roka suspendovana je na 55 godina, što je zapravo bilo isto što i ukidanje obaveze služenja.