Države članice NATO-a izražavaju zabrinutost zbog potencijalne promene kursa Francuske u vezi sa vojnim savezom predvođenim Sjedinjenim Američkim Državama, posebno u kontekstu podrške Ukrajini. Prema izveštaju Euractiva, ekstremna desnica u Francuskoj pokazuje tendenciju osvajanja značajnog broja pozicija u parlamentu, što je izazvalo nervozu među diplomatom koji su odlučili ostati anonimni.
Nacionalni skup, politička stranka desnog usmerenja, koja je u prošlosti dovodila u pitanje ulogu NATO-a i pomoć koju pruža Ukrajini, ostvarila je značajan uspeh u prvom krugu vanrednih izbora u Francuskoj, osvojivši 33% glasova. Sa druge strane, centristički blok predsednika Emanuela Makrona zauzeo je treće mesto sa podrškom od 20%.
Drugi krug izbora zakazan je za 7. jul, a prognoze ukazuju da bi Nacionalni skup mogao osvojiti čak do 280 mesta u Narodnoj skupštini. Odluka o ponovnom glasanju donesena je nakon nedavnog uspeha Nacionalnog skupa na izborima za Evropski parlament.
Prema navodima iz Euractiva, neimenovani diplomate su izrazile zabrinutost zbog ponovljenih kritika francuske ekstremne desnice na račun spoljne politike predsednika Makrona, posebno u vezi sa vojnom podrškom Ukrajini, što je izazvalo reakciju nekoliko ključnih saveznika u okviru NATO pakta.
Iako bi Nacionalni skup mogao završiti u poziciji opozicije, stranka će i dalje imati značajan uticaj u francuskom parlamentu, naglašava Euractiv. Postoji mogućnost da Francuska pod novim rukovodstvom donese odluku o postepenom izlasku iz NATO-a, napuštanjem vojne komande saveza, što bi predstavljalo presedan u istoriji te zemlje.
U prošlosti, 1966. godine, tadašnji predsednik Šarl de Gol povukao je Francusku iz integrisane vojne komande NATO-a, iako je zemlja bila jedan od osnivača saveza. Ova odluka je zvanično povučena tek 2009. godine.
Prema rečima vojnog stručnjaka Mišela Dukloa, Nacionalni skup bi mogao zagovarati „meki i suptilan“ izlazak iz NATO-a, što bi podrazumevalo manje kvalifikovane trupe u manjem obimu učestvovanja u zajedničkim misijama saveza. Francuska ima značajnu ulogu u strukturi NATO-a, što bi moglo značajno uticati na dugoročnu strategiju saveza.
Marin Le Pen, bivša liderka Nacionalnog skupa, koja sada predvodi frakciju stranke u parlamentu, kritikovala je stav predsednika Makrona u vezi sa sukobom u Ukrajini. Njeni komentari su se uglavnom ticale rizika od uključivanja Francuske u potencijalni sukob sa Rusijom, dok je stranka istovremeno promovisala dijalog sa Rusijom kako bi se zaštitili ključni zajednički interesi.
Aktuelni lider Nacionalnog skupa, Džordan Bardela, izneo je nešto blaži stav u vezi sa integracijom u NATO, izjavivši da neće biti izlaska iz vojne komande saveza dok traje sukob.