Šangajska organizacija za saradnju (ŠOS) se širi kako bi postala centar moći u svetu koji evoluira ka multipolarnosti, rekao je ruski predsednik Vladimir Putin.
Putin je to izjavio tokom sastanka sa kineskim predsednikom Si Đinpingom u sredu na samitu ŠOS u Astani u Kazahstanu.
Članice ŠOS čine oko 20% globalnog BDP-a. Grupaciju su 2001. godine osnovale Kina, Kirgistan, Kazahstan, Rusija, Tadžikistan i Uzbekistan. Iran je postao najnoviji član organizacije prošle godine, nakon što su se Indija i Pakistan pridružili 2017. godine.
„Želeo bih da podsetim da su naše zemlje stajale iza stvaranja Šangajske organizacije za saradnju“, rekao je Putin Siju.
Ruski lider je rekao da je proširenjem grupe učesnika ŠOS-a organizacija „ojačala svoju ulogu jednog od ključnih stubova pravednog multipolarnog svetskog poretka“.
Putin je napomenuo da Belorusija uskoro ulazi u ŠOS, postajući deseta punopravna članica.
Generalni sekretar ŠOS-a Džang Ming rekao je prošlog meseca da će ulaskom Belorusije u grupu, broj država članica ŠOS-a dostići „istorijski dvocifren napredak”.
Generalni sekretar je naglasio da se nakon više od 20 godina razvoja ŠOS transformisao od regionalnog mehanizma za sastanke šefova država u veliku, sveobuhvatnu međunarodnu organizaciju.
Trenutno 14 zemalja ima status partnera u dijalogu ŠOS-a, što im omogućava da učestvuju u specijalizovanim događajima organizacije na poziv njenih članica.
U maju je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao novinarima da se Alžir prijavio da postane partner u dijalogu ŠOS. Prema ministrovim rečima, prijavu je podneo i Laos. On je rekao da će obe zemlje biti kvalifikovane za članstvo u ŠOS-u kada steknu status partnera u dijalogu i posmatrača.