Istraživači su otkrili anaerobne i aerobne bakterije u komercijalnim mastilima za tetovaže i trajnu šminku. Nalazi, objavljeni u časopisu Primenjena mikrobiologija i mikrobiologija životne sredine , pokazuju da bi mastila mogla biti izvor ljudskih infekcija. Nova studija je posebno značajna jer je prva koja istražuje prisustvo anaerobnih bakterija u komercijalnim mastilima za tetoviranje.
„Naši nalazi otkrivaju da neotvorena i zapečaćena mastila za tetovaže mogu sadržati anaerobne bakterije, za koje se zna da napreduju u okruženjima sa niskim sadržajem kiseonika, kao što je dermalni sloj kože, pored aerobnih bakterija“, rekao je odgovarajući autor dr Seong-Jae (Peter) Kim, mikrobiolog sa Odeljenja za mikrobiologiju, Nacionalni centar za toksikološka istraživanja, Uprava za hranu i lekove SAD, Džeferson, Arkanzas.
„Ovo sugeriše da kontaminirana mastila za tetovaže mogu biti izvor infekcije od obe vrste bakterija. Rezultati naglašavaju važnost praćenja ovih proizvoda i na aerobne i na anaerobne bakterije, uključujući moguće patogene mikroorganizme.“
Glavni cilj nove studije bio je da se proceni prevalencija i aerobnih i anaerobnih mikrobnih kontaminanata u mastilima za tetoviranje dostupnim na američkom tržištu.
Za detekciju aerobnih bakterija, istraživači su pomešali 1 do 2 grama rastvora mastila za tetoviranje sa odgovarajućim medijumima i inkubirali ih u standardnom inkubatoru, a da bi otkrili anaerobne bakterije, mešali su rastvor mastila sa odgovarajućim medijima i inkubirali ih u anaerobnoj komori. , uređaj posebno dizajniran za uzgoj anaerobnih.
Ova komora se održava bez kiseonika stalnim ispiranjem mešavinom gasova kao što su azot, ugljen-dioksid i vodonik. Istraživači su sproveli ovu proceduru za ukupno 75 mastila za tetoviranje od 14 različitih proizvođača.
Istraživači su otkrili da je oko 35% mastila za tetovaže ili trajne šminke koje se prodaju u SAD kontaminirano bakterijama. „Obe vrste bakterija, one kojima je potreban kiseonik (aerobni) i one kojima nije potreban kiseonik (anaerobne), mogu kontaminirati mastilo“, rekao je Kim. „Nije postojala jasna veza između etikete proizvoda koja tvrdi sterilnost i stvarnog odsustva bakterijske kontaminacije.
„Sve veća popularnost tetoviranja poslednjih godina poklopila se sa porastom komplikacija ili neželjenih reakcija u vezi sa tetoviranjem“, rekla je Kim.
„Treba napomenuti da mikrobne infekcije predstavljaju samo jedan aspekt ovih komplikacija. Pored mikrobnih infekcija, značajan deo ovih problema predstavljaju imunološke komplikacije kao što su inflamatorne reakcije i alergijska preosetljivost, kao i toksični odgovori. U svetlu naših rezultati studije, želimo da istaknemo važnost kontinuiranog praćenja ovih proizvoda kako bismo osigurali mikrobnu sigurnost mastila za tetoviranje.“
Kim i njegove kolege će pomeriti svoja istraživanja napred u dva ključna pravca. Oni će razviti efikasnije metode detekcije mikroba za mastila za tetoviranje, čineći proces bržim, preciznijim i manje radno intenzivnim.
Oni će takođe sprovoditi sistematska istraživanja kako bi produbili razumevanje mikrobne kontaminacije u mastilima za tetovaže i trajnu šminku. Ovo će uključivati proučavanje pojave, zajedničkog pojavljivanja i raznolikosti mikrobnih zagađivača, što je od suštinskog značaja za sprečavanje kontaminacije u ovim proizvodima.