Med od lokalnih proizvođača Sremci mogu da kupe i na medomatu. Postavljen je na inicijativu grada u centru Sremske Mitrovice, sa ciljem da građanima domaći med bude dostupniji i da se pčelarima olakša plasman proizvoda.
Kod Tomislava Kostića iz Sremske Mitrovice, burad su puna meda. U paši na nekoliko lokacija, ima 400 košnica. Od proizvodnje, kaže da je plasman poslednjih godina veći problem.
,,Cela porodica pčelari, niko ne radi ništa drugo. Velik je posao, ogroman posao. Plasman ko plasman jeste problem. Veći je problem imati med na ovim vremenskim prilikama i neprilikama. Kad dođe do toga onda se razmišlja o plasmanu proizvoda. Cena pada, ne znam ni ja naveliko, od kako je počeo rat u Ukrajini totalno je stala nekako prodaja. Ide to nekako, ali šturo, slabo pogorovo kod našeg naroda jer nema naviku da konzumira med“, kaže Tomislav Kostić, pčelar iz Sremske Mitrovice.
Put do kupaca, sada je lakši. U teglicama od pola kilograma, različite vrste domaćem meda, proverenog kvaliteta.
“Morala je da bude analiza odrađena, da bude naznačeno etiketom koji je med. Trenutno u medomatu imamo četiri vrste meda. Tu je bagrem, livadski, lipov, i med od uljane repice”, navodi Igor Laćarac, pčelar iz Sremske Mitrovice.
U okviru projekta koji je podržala EU, uređen je deo pašnjaka Valjevac u Zasavici.
Korist od medomata je, kažu, višestruka.
,,Tu je naravo i privredni efekat, jer se kroz projekat pomaže lokalnoj privredi, maloj privredi. Lokalnim proizvođačima. Pre svega poljoprivrednim proizvođačima i pčelarima. Jer se na tim pročišćenim iskrčenim površinama sada nalaze košnice, vraćaju se pčele na pašu na Valjevcu, i proizvodi se zdrava hrana, med koji se plasira preko gradskog medomata“, kaže Petar Samardžić, zamenik gradonačelnice Sremske Mitrovice.
O prvom medomatu u Vojvodini, brine Društvo pčelara “Jovan Živanović“ koje okuplja 70 proizvođača.