Tim istraživača identifikovao je neočekivane načine na koje su se ribe koralnih grebena koje žive u najtoplijim vodama na Zemlji, u Arapskom zalivu, prilagodile da prežive ekstremne temperature.
Predvođeni glavnim istraživačem u Arabijskom centru za klimu i nauke o životnoj sredini Mubadala (ACCESS) na NIU Abu Dhabi John Burt i vanredni profesor istraživanja, Havajski institut za biologiju mora Jacob Johansen, tim je otkrio adaptacije u metabolizmu i plivanju koje pomažu ribe preživljavaju uslove Arapskog zaliva.
Iznenađujuće, ove ribe nisu sledile vodeća teorijska predviđanja, koja su očekivala da bi maksimalna veličina riba trebalo da bude smanjena zbog ograničenja u metaboličkom snabdevanju kiseonikom. Umesto toga, ove ribe su pokazale sposobnost da održe efikasno snabdevanje kiseonikom za performanse goriva čak i na povišenim temperaturama.
Očekuje se da će zagrevanje naših okeana drastično uticati na morski život i ribarsku industriju, potencijalno poremetiti čitave ekosisteme i ekonomske strukture koje se oslanjaju na ova staništa. Trenutni naučni modeli predviđaju da bi se do 2050. godine ribe koralnih grebena mogle smanjiti za 14–39% zbog porasta temperatura pod klimatskim promenama.
Nalazi studije osporavaju preovlađujući stav da su ograničenja snabdevanja kiseonikom kod većih riba glavni razlog za manje ribe u toplijim vodama – takozvani „fenomen smanjenja riba“. Posmatrane vrste nisu pratile ovaj obrazac, što sugeriše da su u igri i drugi faktori.
Studija predlaže novu teoriju da bi smanjenje veličine riba i njihov opstanak u sve toplijim okeanima mogli biti bliže povezani sa neravnotežom između količine energije koju vrste ribe mogu dobiti i koliko im je potrebno da se izdrže.
U radu pod naslovom „Uticaji zagrevanja okeana na smanjenje veličine ribe na najtoplijim koralnim grebenima na svetu“ objavljenom u časopisu Nature Communications, istraživači su uporedili dve vrste riba, Lutjanus ehrenbergii i Scolopsis ghanam, koje su preživele pod povišenim temperaturama u Arapskom zalivu. onima slične starosti koji žive u hladnijim, benignijim uslovima u obližnjem Omanskom zalivu.
Konkretno, istraživači su odlučili da utvrde koje kvalitete grebenske ribe u Arapskom zalivu imaju koje im omogućavaju da prežive tamo, gde su tipične letnje temperature vode uporedive sa najgorim projekcijama zagrevanja okeana za mnoge tropske koralne grebene širom sveta do 2100. godine.
„Najtopliji koralni grebeni na svetu su idealna prirodna laboratorija za istraživanje budućeg uticaja porasta temperature vode na ribe. Naši nalazi pokazuju da su neke vrste riba otpornije na klimatske promene nego što se ranije shvatalo i pomažu da se objasni zašto su manji pojedinci evolutivno favorizovani na visokim temperaturama“, rekao je Burt.
„Ovo ima značajne implikacije za naše razumevanje budućnosti morskog biodiverziteta u svetu koji se stalno zagreva.“