Analizirajući briseve nosa uzete tokom pandemije, istraživači sa Medicinskog fakulteta u Jejlu sugerišu da je često prisustvo drugih virusa i bakterija moglo pomoći da se deca zaštite od najgorih efekata COVID-19 jačanjem njihovog imunološkog sistema. Njihovi rezultati su objavljeni 1. jula u Journal of Experimental Medicine (JEM).
Deca su generalno podložnija respiratornim infekcijama kao što je obična prehlada od odraslih, a ipak, iz nepoznatih razloga, virus SARS-CoV-2 ima tendenciju da izaziva manje teške simptome kod dece nego kod odraslih, što dovodi do niže stope hospitalizacije i smrti. tokom pandemije COVID-19.
Urođeni imuni sistem pruža prvu liniju odbrane od virusa i bakterija, brzo proizvodeći razne antivirusne i proinflamatorne proteine da bi se odbranio od infekcije dok telo razvija druge, ciljanije, imune odgovore kao što su antitela. Istraživanja su pokazala da je, u poređenju sa odraslima, urođeni imuni sistem aktivniji u nazalnim prolazima dece i stoga bi mogao biti bolji u blokiranju ranih stadijuma infekcije SARS-CoV-2. Ali razlog za ovu povećanu aktivnost je nepoznat.
„Prethodni rad je ukazao na to da je povećani nazalni urođeni imunitet kod dece posledica intrinzičnih bioloških mehanizama svojstvenih njihovom uzrastu“, kaže Elen F. Foksman, vanredni profesor laboratorijske medicine i imunobiologije na Medicinskom fakultetu Jejla i viši autor JEM studije. „Ali smo mislili da bi to moglo biti i zbog velikog opterećenja respiratornim virusima i bakterijskim infekcijama kod dece.“
Da bi istražili da li su česte respiratorne infekcije odgovorne za podizanje nazalnog urođenog imuniteta kod dece, Foksman i njegove kolege su ponovo analizirali više od 600 briseva nosa prvobitno uzetih tokom pandemije od pedijatrijskih pacijenata koji će biti podvrgnuti elektivnoj operaciji ili proceni u hitnoj pomoći.
Prvobitno testirani samo na prisustvo SARS-CoV-2, Foksman i njegove kolege su ponovo pregledali uzorke na 19 različitih respiratornih virusa i bakterija, kao i merenje nivoa antivirusnih i inflamatornih proteina koje proizvodi urođeni imuni sistem.
Istraživači su otkrili da su mnoga deca – čak i ona bez ikakvih simptoma – bila zaražena respiratornim patogenima koji nisu SARS-CoV-2. Ovo je posebno važilo za mlađu decu, pri čemu su virusi ili bakterije koje izazivaju infekciju otkrivene kod oko 50% asimptomatskih pacijenata mlađih od pet godina.
Deca sa višim nivoima respiratornih patogena pokazala su veći nivo nazalne urođene imunološke aktivnosti, bez obzira da li su bila mala deca ili tinejdžeri.
Da bi dalje istražio odnos između respiratornih infekcija i nazalnog urođenog imuniteta, Foksmanov tim je uporedio bris nosa uzet od zdravih jednogodišnjaka na rutinskom pregledu deteta i naknadnom pregledu jednu do dve nedelje kasnije.
Više od polovine dece je bilo pozitivno na respiratorni virus tokom jedne od dve posete pedijatru, što ukazuje na to da su ili stekli infekciju ili su se izlečili u periodu između njih. U skoro svakom slučaju, urođena imunološka aktivnost deteta bila je veća u vreme kada je bila zaražena i niža u vreme kada su bila bez virusa.
„Ovo otkriva da nazalna antivirusna odbrana nije stalno u stanju pripravnosti kod male dece, već se aktivira kao odgovor na sticanje respiratornog virusa, čak i kada taj virus ne izaziva simptome“, kaže Foksman.
Uzeti zajedno, rezultati studije pokazuju da je urođeni imuni sistem često visoko aktiviran u nosnim prolazima dece jer su često inficirana relativno benignim patogenima, kao što su rinovirusi odgovorni za običnu prehladu.
Foksman spekuliše da mala deca imaju više infekcija uobičajenim sezonskim virusima nego odrasli jer imaju manju imunološku zaštitu od prethodnih izloženosti (kao što su antitela). Međutim, pošto je SARS-CoV-2 bio novi virus za ljudsku populaciju, ni odrasli ni deca nisu imali prethodnu zaštitu kada je počela pandemija COVID-19.
U ovoj situaciji, aktivacija generalizovane antivirusne odbrane kod dece drugim infekcijama je možda pomogla u borbi protiv početnih stadijuma infekcije SARS-CoV-2, što je dovelo do manje ozbiljnih ishoda kod dece u poređenju sa odraslima.
„Identifikovali smo respiratorne viruse i bakterije kao ključne pokretače poboljšanog nazalnog urođenog imuniteta kod dece“, kaže Foksman. „Naši rezultati podstiču dalje istraživanje o tome kako sezonski respiratorni virusi i nazalne bakterije utiču na ozbiljnost bolesti COVID-19 i pedijatrijske imunološke odgovore uopšte.“