Koristeći LOV-Frekuenci ARrai (LOFAR), astronomi su otkrili novu radio galaksiju. Novootkrivena galaksija, označena kao J0011+3217, pokazuje neobične karakteristike, uključujući jednostrani sekundarni režanj. Nalaz je objavljen u istraživačkom radu objavljenom 21. juna na serveru za pre-štampanje arXiv.
Radio galaksije emituju ogromne količine radio talasa iz svojih centralnih jezgara. Crne rupe u centrima ovih galaksija nagomilavaju gas i prašinu, stvarajući visokoenergetske mlazove vidljive u radio talasnim dužinama, koji ubrzavaju električno naelektrisane čestice do velikih brzina.
Tokom svog aktivnog stadijuma (koji traje do 100 miliona godina) primećeno je da tipična radio galaksija sadrži karakteristike kao što su jezgro, režnjevi, mlaznice i žarišta. Međutim, nakon što ova faza prođe, ovi potpisi aktivnosti generalno nestaju kako se aktivno galaktičko jezgro izvora (AGN) isključi i galaksija ulazi u takozvanu fazu ostatka ili umiranja.
Sada, tim astronoma predvođen Šobom Kumarom sa Gradskog koledža Midnapur u Indiji, izveštava o detekciji takve radio galaksije sa režnjevima.
„Iz drugog izdanja podataka LOFAR Tvo-meter Ski Survei (LoTSS DR2) na 144 MHz, identifikovali smo posebnu radio galaksiju, J0011+3217“, napisali su istraživači u studiji.
Prema radu, J0011+3217 je džinovska radio galaksija sa jednostranim sekundarnim režnjem i neusklađenim džinovskim primarnim režnjevima. Čini se da je novootkrivena galaksija povezana sa jatom galaksija Abel 7.
LOFAR zapažanja pokazuju da sekundarni režanj ima linearnu veličinu od približno 2,77 miliona svetlosnih godina, što je oko 85% primarnog režnja. Takvi jednostrani sekundarni režnjevi su izuzetno retki, jer je samo nekoliko njih ranije otkriveno u nekim radio galaksijama u obliku slova X.
Astronomi naglašavaju veliku veličinu sekundarnog režnja jedne veličine u J0011+3217, pošto su takve karakteristike obično više od četiri puta manje od primarnih režnja. Dakle, džinovski sekundarni režanj jedne veličine poput onog u J0011+3217 nikada nije primećen ni u jednoj drugoj radio galaksiji u obliku slova X.
Studija je takođe otkrila da J0011+3217 poseduje manja izobličenja ili skretanja van ose. Takvo savijanje u mlazu je češće za širokougaone repove (VAT). Takozvani VAT-ovi su moćni, savijeni radio izvori koji se obično povezuju sa dominantnom galaksijom u jatu ili grupi.
Sumirajući rezultate, autori rada ističu potrebu za daljim proučavanjem J0011+3217 kako bi se u potpunosti razumele njegove osobenosti.
„Da bi se izmerili detaljni parametri i proučili uslovi pod kojima se formira ova neobična radio galaksija J0011+3217, biće podstaknute dalje studije, uključujući simulacije i optička naknadna posmatranja“, zaključuju istraživači.