Humanitarni radnici su počeli premeštanje akumulirane pomoći iz luke izgrađene od strane Sjedinjenih Država sa obale Gaze do skladišnih objekata unutar opkoljene teritorije, kako je potvrdila Ujedinjene nacije u subotu. Ovaj razvoj događaja predstavlja značajan korak napred dok Sjedinjene Države razmatraju ponovno pokretanje operacija u luci nakon još jedne pauze usled nemirnog mora.
Vremenski okvir za dostavljanje pomoći Palestincima u Gazi ostaje neizvestan usred zabrinutosti zbog visokog rizika od gladi zbog trenutnog sukoba između Izraela i Hamasa, koji traje već devet meseci. Nedavno premeštanje više od 10 miliona funti pomoći na obalu, prema podacima američke vojske, naglašava hitnost situacije.
Abir Etefa, portparol Svetskog programa za hranu, izjavio je za Associated Press da je ova operacija jednokratni napor da se očisti plaža od pomoći kako bi se sprečilo kvarenje. Dalje operacije u luci zavise od bezbednosnih procena UN, posebno u svetlu nedavnih događaja koji uključuju korišćenje obližnjeg područja od strane izraelske vojske tokom spasilačke operacije, što je izazvalo zabrinutost za sigurnost i neutralnost humanitarnih radnika.
Uspešna dostava pomoći do skladišnih objekata u Gazi kamionima WFP mogla bi uticati na odluku američke vojske o ponovnom uspostavljanju luke, koja je zatvorena zbog vremenskih uslova. Uprkos mogućem nastavku transporta pomoći, bezakonje oko humanitarnih konvoja predstavlja dodatni izazov za distribuciju, posebno s obzirom na prethodne napade na konvoje u Gazi.
Pauza u operacijama u luci od 9. juna usledila je nakon izraelske vojne operacije u blizini koja je rezultirala izvlačenjem talaca i smrću preko 270 Palestinaca, što je navelo UN na preispitivanje zbog zabrinutosti u vezi sa sigurnošću i neutralnošću humanitarnih radnika.
U međuvremenu, u subotu, visoki zvaničnik iz Bajdenove administracije otkrio je napore da se ubrzaju zastali pregovori između Izraela i Hamasa kroz revidirani jezik predstavljen posrednicima iz Egipta i Katara. Ovaj revidirani tekst se fokusira na pokretanje pregovora između Izraela i Hamasa kao deo prve faze trostepenog sporazuma koji je izneo predsednik Džo Bajden pre skoro mesec dana.
Početna faza zahteva „potpuni i totalni prekid vatre“, povlačenje izraelskih snaga iz gusto naseljenih područja u Gazi i oslobađanje određenog broja talaca, uključujući žene, starije i povređene osobe, u zamenu za oslobađanje stotina palestinskih zatvorenika.
Predlog predviđa pregovore o uslovima druge faze u roku od 42 dana od prve faze. Hamas bi mogao da oslobodi sve preostale muške zatvorenike, i civile i vojnike, dok bi Izrael mogao osloboditi dogovoren broj palestinskih zatvorenika. Međutim, oslobađanja neće biti sve dok se ne postigne „održivi mir“ i sve izraelske trupe ne povuku iz Gaze.
Novo predloženi jezik ima za cilj da reši razlike između Izraela i Hamasa u vezi sa parametrima pregovora između prve i druge faze. Hamas želi da fokusira pregovore na broj i identitet palestinskih zatvorenika koji će biti oslobođeni iz izraelskih zatvora u zamenu za preostale izraelske vojnike i muške taoce u Gazi, dok Izrael zagovara šire razgovore koji obuhvataju demilitarizaciju teritorije pod kontrolom Hamasa.
Prema podacima Ministarstva zdravlja u Gazi, preko 37.800 Palestinaca je ubijeno otkako je sukob počeo napadom Hamasa na jug Izraela 7. oktobra. Ministarstvo je izvestilo o dolasku 40 tela osoba ubijenih u izraelskim napadima u lokalne bolnice u poslednja 24 sata.
Najmanje dve osobe, uključujući dete, su ubijene, a šest je povređeno u napadu u kampu Bureij u centralnoj Gazi 7. oktobra. Pored toga, oko 1.200 ljudi, uglavnom civila, ubijeno je u napadu Hamasa istog dana, a 250 je uzeto kao taoci.
Izraelske snage su se sukobile sa palestinskim militantima u istočnoj Gazi prošle nedelje, što je dovelo do toga da su desetine hiljada Palestinaca pobegle iz svojih domova, kako izveštava UN.
„Čini se kao prva sedmica invazije,“ izjavio je stanovnik Mahmoud al-Masri o intenzitetu borbi. „Mnogo ljudi je ubijeno. Mnogo domova je uništeno. Pogađaju sve što se kreće.“
Izraelska vojska je priznala operacije protiv Hamasovih boraca u Shejaiyi i naglasila scenario „bliske borbe“ u subotu.
U drugim oblastima, hiljade Palestinaca koji su ostali u najjužnijem gradu Gaze, Rafahu, pobegle su u kamp za šatore Muvasa uz more, koji je izraelska vojska označila kao bezbednu zonu u petak. Neki evakuisani su naveli blizinu izraelske vatre i projektila kao razlog za evakuaciju.
Više od 1,3 miliona Palestinaca pobeglo je iz Rafaha nakon izraelske invazije početkom maja, pri čemu humanitarne grupe upozoravaju na nedostatak sigurnih utočišta.
Sa temperaturama u Gazi koje prelaze 32 stepena Celzijusa (89 stepeni Farenhajta), raseljene osobe smatraju šatore nepodnošljivim, što je pogoršano nedostatkom struje od kada je Izrael isključio struju i prestao da pumpa vodu u enklavu.
„Smrt je bolja od ovoga; ovo je grob,“ izjavio je Baravi Bakroun, raseljeni stanovnik iz Gaze, dok su se drugi sklanjali sa komadima kartona.