Nova studija s Univerziteta u Engleskoj i Velsu istražuje uticaj traume iz detinjstva, poznate kao „nepovoljna iskustva iz detinjstva“ (ACES), na odnos pacijenata prema zdravstvenim radnicima i udobnost prilikom poseta zdravstvenim ustanovama.
Objavljena u uglednom časopisu, istraživanje je obuhvatilo 1.696 odraslih ispitanika, od kojih su mnogi prijavili iskustvo četiri ili više asova. Rezultati su pokazali da ljudi koji su iskusili ovu vrstu traume češće izražavaju nedostatak poverenja u zdravstvene radnike i manji osećaj udobnosti prilikom poseta bolnicama, klinikama opšte prakse i stomatološkim ordinacijama.
Istraživači su takođe identifikovali povezanost između asova i povećane upotrebe zdravstvenih usluga, uključujući nepravilno uzimanje lekova i veću verovatnoću za antibiotike.
„Pokazali smo da su asovi povezani sa kompleksnim izazovima u zdravstvenom angažmanu, uključujući nedostatak poverenja i niži nivo udobnosti prilikom korišćenja zdravstvenih usluga“, izjavila je jedan od glavnih autora studije.
Ova saznanja naglašavaju potrebu za prilagođavanjem zdravstvenih praksi kako bi se bolje odgovorilo na potrebe pacijenata koji su bili izloženi traumatičnim iskustvima u detinjstvu. Implementacija strategija koje promovišu veće poverenje i udobnost može potencijalno unaprediti pristup zdravstvenoj zaštiti i smanjiti troškove povezane sa nedostacima u zdravlju izazvanim ovim iskustvima.