U najnovijem izveštaju iz Gaze, gde su stotine hiljada Palestinaca primorane da žive u prenatrpanim šatorskim kampovima usled nedavnog sukoba između Izraela i Hamasa, ističe se sve veća humanitarna kriza koja uključuje ekstremne uslove života, širenje bolesti i loše higijenske uslove.
Deca se igrajući u sandalama hodaju kroz zagađenu vodu koja je zagađena kanalizacijom i gomilama smeća. Ovi kampovi, smešteni duž južne i centralne Gaze, svedoče o brutalnom udarcu na infrastrukturu teritorije, uništavajući većinu vodovodnih i sanitarnih sistema. Humanitarne grupe upozoravaju da je gotovo 70% vodovodnih i sanitarnih objekata uništeno ili teško oštećeno tokom sukoba.
Porast slučajeva hepatitisa A i strahovanja od izbijanja kolere dodatno su pogoršali već teške uslove. UN i lokalne vlasti pokušavaju da uspostave klozete, poprave vodovode i povrate postrojenja za desalinizaciju kako bi ublažili ovu krizu.
„Živimo u šatorima okruženim smećem. Nema higijene, nema osnovnih potrepština“, kaže Adel Dalloul, jedan od stanovnika kampa. On i njegova porodica preživljavaju na minimalnoj količini vode dnevno, često zaraženoj crvima i bakterijama, što je dovelo do zdravstvenih problema kao što su dijareja i gastrointestinalne bolesti.
Izraelske vlasti, putem organizacije COGAT, sprovode napore za poboljšanje higijenskih uslova, ali izazovi su ogromni i rešenje ne dolazi dovoljno brzo za stanovnike Gaze koji se bore sa svakodnevnim preživljavanjem.
„Ovo nije samo kriza vode ili hrane. Ovo je kriza ljudskih prava i dostojanstva“, ističe Sem Rouz iz UN-ove agencije za palestinske izbeglice.
Situacija je naročito teška za decu, čija budućnost i zdravlje su ozbiljno ugroženi. Dok se međunarodna zajednica trudi da pruži pomoć, lokalno stanovništvo ostaje u agoniji, suočavajući se sa svakodnevnim izazovima koji su postali nova normalnost za mnoge u Gazi.