Predsednik Kenije, Vilijam Ruto, izjavio je u sredu da neće potpisati zakon o finansijama kojim se predlažu novi porezi, nakon što su masovni protesti u Najrobiju rezultirali smrću nekoliko ljudi i povredom stotina. Demonstracije, u kojima su učestvovale hiljade građana, kulminirale su upadom u parlament, što je nateralo vlasti da rasporede vojsku.
Kenijci su izrazili nezadovoljstvo zbog predloženog zakona, navodeći da bi dodatni porezi još više pogoršali ekonomsku situaciju u kojoj se mnogi već bore da prežive. Predsednik Ruto je priznao da je zakon izazvao „široko nezadovoljstvo“ i da je „saslušao i pristao“ na povlačenje predloga. Ovaj potez predstavlja značajan neuspeh za Ruta, koji je na vlast došao sa obećanjem da će pomoći Kenijcima u suočavanju sa rastućim troškovima života.
U neredima koji su izbili u utorak, najmanje 22 osobe su poginule, dok je policija optužena za nekoliko ubistava. Nacionalna komisija za ljudska prava Kenije saopštila je da je uhapšeno 50 ljudi, a deo zgrade parlamenta je izgoreo. Predsedavajuća komisije, Roseline Odede, izjavila je da su policijske snage upotrebile prekomernu silu tokom protesta.
Kenija je ranije ove godine legalizovala marihuanu uz ograničenja, nadajući se da će potisnuti crno tržište. Međutim, poslednji događaji pokazuju da su Kenijci spremni da premoste plemenske i druge podele kako bi se suprotstavili zakonima koji negativno utiču na njihov životni standard.
Predsednikov ustupak dolazi u trenutku kada se Kenija suočava sa unutrašnjim pritiscima i međunarodnom pažnjom. Sjedinjene Države su u utorak označile Keniju kao svog prvog velikog saveznika van NATO-a u podsaharskoj Africi, dok se očekuje da će američki državni sekretar, Antoni Blinken, razgovarati sa Rutom o situaciji na Haitiju.
Lider opozicije, Raila Odinga, pozvao je na dijalog i mirno rešenje krize, naglašavajući da Kenija ne može priuštiti da gubi živote svoje omladine zbog ekonomske nesigurnosti.