Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović istakla je da projekat eksploatacije jadarita predstavlja jedinstvenu priliku za privredni rast Srbije, ali i da su ekološki zahtevi maksimalni. Ukazuje da država želi široku diskusiju i da su sve opcije na stolu.
Dubravka Đedović Handanović je, govoreći na konferenciji posvećenoj zelenoj energiji u Privrednoj komori Srbije, rekla da energetska tranzicija podrazumeva i veću dostupnost kritičnih mineralnih sirovina.
„Ukoliko zaista većina razvijenog sveta teži da do 2050. godine napusti fosilna goriva, a to znači zelenu održivu tranziciju, a to pre svega znači veće korišćenje mineralnih sirovina, i to je jedno od ključnih pitanja sa kojima se susreće ne samo Evropa nego i ceo svet, a u tom slučaju i Srbija. Srbija ima jedinstvenu priliku ne samo da bude izvoznik nego da bude proizvođač gotovih proizvoda kada su u pitanju i baterije i električna vozila, zapravo da zaokruži ceo lanac vrednosti u našoj zemlji. Imamo priliku da imamo važnu ulogu u snabdevanju kritičnim mineralnim sirovinama ne samo našu zemlju nego ceo evropski kontinent upravo zbog resursa kojima raspolažemo“, poručila je ministarka rudarstva i energetike.
Rekla je i da ne vidi razlog da, ako čitava Evropa ide u pravcu veće samoodrživosti, Srbija ne razmišlja kako da bude samoodrživa i kako da ostvari svoje ciljeve ako, kaže, raspolaže jedinstvenim mineralom kao što je jadarit.
„Želimo široku diskusiju na ove teme i u našoj javnosti da sagledamo sve prednosti, potencijalne mane odnosno potencijalna bolja tehnička rešenja da ovakvi projekti budu održivi, održiviji, ali i da sagledamo ekonomske prednosti. Mi pričamo do nekih mogućih 18 posto rasta BDP-a samo iz ovog jednog projekta godišnje što zapravo predstavlja jedinstvenu priliku kad je čitav privredni rast u pitanju, ali i najveći stepen zaštite životne sredine jer to je nešto što ne smemo da zaboravimo za naš dalji razvoj, ali i za našu saradnju sa EU i dalje evropske integracije. U tom smislu su nam predstavnici iz EU značajni partneri sa kojima možemo da dođemo do održivih rešenja“, navela je Đedović Handanović.
Naglasila je da su sve opcije na stolu i da je izbor na nama.
„Naši zahtevi i ekonomski i ekološki treba da budu maksimalni, ali moramo da vodimo računa da je ovo strateška odluka koja se tiče ne samo naše generacije već i budućih generacija, ali isto tako da insistiramo na održivosti i zaštiti, i prirode i svih zdravstvenih preduslova ukoliko takvi rizici postoje. Tu su stručnjaci i eksperti da nam na to daju adekvatne odgovore i zato je što veća javna konsultacija uvek korisna da bi popravili tehnička inžinjerska rešenja koja se predlažu u ovim situacijama“, istakla je ministarka rudarstva i energetike.