Premijer Izraela Benjamin Netanjahu kaže da postoji velika mogućnost da glavni tužilac Međunarodnog krivičnog suda ( MKS) Karim Kan izda poternicu i zatraži njegovo i hapšenje ministra odbrane Joava Galanta, čak i pre Netanjahuovog govora u Kongresu SAD, najavljenog za kraj jula.
Netanjahu je sinoć sazvao sastanak radi razgovora o mogućnosti koju navodno nazire, da se sud u Hagu povinuje zahtevu glavnog tužioca i uskoro izda te naloge za hapšenje.
Sastanku su prisustvovali ključni izraelski zvaničnici, uključujući ministra pravde, strateških poslova i vrhovnu tužiteljku, javljaju izraelski mediji.
Netanjahu procenjuje da će sud postupiti po zahtevu tužioca i uskoro izdati poternice, mada za sada ne postoji jasan nagoveštaj sudske odluke.
Tužilac Kan je podneo zahtev 20. maja i sve je bliža odluka pretresnog veća MKS.
Uobičajeno je da taj proces traje od jednog do osam meseci, što znači da je januar krajnji rok u tom slučaju.
Izraelski mediji podsećaju da je MKS za samo mesec dana izdao poternicu protiv predsednika Rusije Vladimira Putina.
Pošto je Kan podneo zahtev javno po svoj prilici će se i sudska odluka javno objaviti, ali postoji mogućnost da se poternice izdaju tajno, kako bi se sprečilo mešanje u proces.
U Izraelu su već u toku diskusije o tome šta će uslediti ako sudije u Hagu zaista izdaju naloge za hapšenje Netanjahua i Galanta.
Jedna od mogućnosti koja se razmatrala je da se Netanjahu lično žali Kanu, ali je ta opcija odbačena.
I Izrael i pojedinci suočeni sa poternicama imaju opciju da se žale sudu i predstave argumente za poništenje.
Izrael može da se žali na osnovu jurisdikcije i komplementarnosti, a pojedinci takođe na osnovu jurisdikcije, pored ostalog, ali se ne zna da li bi žalbe bile trebalo da budu pismene ili izrečene u sudu.
Potpisnice Rimskog statuta koji definiše ovlašćenja MKS su 123 zemlje.
One su obavezne da postupe po poternici i uhapse pojedince protiv kojih su podignute. Izrael nije potpisao taj statut.
Netanjahu bi se ipak suočio sa rizikom da bude uhapšen ako njegov avion sleti, čak i u slučaju hitne potrebe, u zemlju koja je potpisnica statuta.