Osnivač Vikiliksa, Džulijan Asanž, izjasnio se krivim po jednoj optužbi za pribavljanje i objavljivanje vojnih tajni SAD, kao deo dogovora sa tužiocima američkog Sekretarijata za pravosuđe, čime je obezbedio sebi slobodu i okončao dugogodišnju pravnu bitku koja je pokrenula debate o slobodi štampe i nacionalnoj bezbednosti.
Asanž se pojavio jutros pred sudom na federalnom sudu u Sajpanu, glavnom gradu Severnih Marijanskih ostrva, američkog komonvelta u Pacifiku, čime je ispunjena njegova želja da izbegne ulazak u kontinentalni deo Sjedinjenih Država. U obraćanju sudu, Asanž je istakao da veruje da je Zakon o špijunaži, na osnovu kojeg je optužen, u suprotnosti sa pravima iz Prvog amandmana, ali je prihvatio da podsticanje izvora da daju poverljive informacije može biti nezakonito.
Asanž je stigao na sud u tamnom odelu, sa opuštenom kravatom, nakon što je doleteo iz Britanije čarter avionom u pratnji članova pravnog tima i australijskih zvaničnika, uključujući visokog australijskog diplomatu u Ujedinjenom Kraljevstvu. U sudnici je odgovarao na osnovna pitanja američke okružne sudije Ramone Manglone, koju je imenovao bivši predsednik Barak Obama, i činilo se da je pažljivo slušao o uslovima sporazuma. Kao uslov za izjašnjavanje o krivici, od njega će se tražiti da uništi informacije koje su dostavljene Vikiliksu.
Sporazum omogućava Asanžu da se vrati u rodnu Australiju bez odlaska u američki zatvor. Poslednjih pet godina proveo je u zatvoru u Velikoj Britaniji, boreći se protiv izručenja Sjedinjenim Državama na osnovu optužnice prema Zakonu o špijunaži, koja je mogla da nosi dugotrajnu zatvorsku kaznu u slučaju osude.
Dogovor sa tužiocima omogućiće američkom Sekretarijatu za pravosuđe da reši slučaj bez suđenja, izbegavajući tako teška pravna pitanja i potencijalno dugotrajan proces ekstradicije. Vikiliks je pozdravio najavu dogovora, uz reči zahvalnosti „svima koji su stali uz nas, borili se za nas i ostali potpuno posvećeni borbi za njegovu slobodu“.
Sporazum, objavljen u ponedeljak uveče, predstavlja najnovije i verovatno poslednje poglavlje u sudskoj borbi ekscentričnog australijskog kompjuterskog stručnjaka, koga pristalice vide kao borca za transparentnost, dok ga nacionalni bezbednosni krugovi osuđuju zbog ugrožavanja života i kršenja novinarskih etika. Američki Sekretarijat za pravosuđe pristao je na saslušanje na udaljenom ostrvu kako bi se udovoljilo Asanžovom protivljenju dolasku na kontinentalni deo SAD i zbog blizine Australiji, gde se vraća nakon izjašnjavanja o krivici.