Tinejdžeri i mladi odrasli koji imaju društvene probleme povezane sa alkoholom mogu biti izloženi riziku od relativno brzog razvoja poremećaja upotrebe alkohola (AUD), sugeriše nova studija. Druga ponašanja koja ispunjavaju određene dijagnostičke kriterijume takođe mogu upozoriti na potencijal za ubrzani prelazak sa prvog pića na poremećaj. Dijagnostički i statistički priručnik (DSM-5), klinički vodič za psihijatrijske poremećaje, navodi 11 kriterijuma za AUD. Svako ko ispunjava dva ili više kriterijuma kvalifikuje se za AUD dijagnozu.
Odraslo doba u nastajanju je kritičan period za razvoj AUD-a, a razumevanje prelaska sa ranog pijenja na povećanje potrošnje može pomoći da se identifikuju ciljevi za prevenciju i intervenciju. Istraživanja o pojavi AUD kriterijuma i njihovom odnosu sa početkom AUD su relativno mala i ne pružaju mnogo uvida u iskustva današnje omladine. Za novu studiju u Alcohol: Clinical & Experimental Research, istraživači su ispitali AUD kriterijume koji su se pojavili među mladim pijanima i istražili kako su oni povezani sa razvojem potpunog AUD-a.
Istraživači su radili sa 565 mladih odraslih u Australiji. Učesnici su bili u dobi od 18 do 21 godine kada je studija počela i prijavili su redovno ili poluredovno opijanje. Procenjivani su pet puta tokom 2,5 godine putem telefonskih intervjua sa kliničkim psiholozima. U početku su ih pitali u kojoj dobi su popili prvo puno piće. Na svakom intervjuu su izveštavali o svom piću i bili su procenjeni na osnovu dijagnostičkih kriterijuma AUD. Istraživači su koristili statističku analizu da bi istražili obrasce upotrebe alkohola koji su povezani sa pojavom AUD-a.
Prosečna starost u kojoj su učesnici popili prvo puno piće bila je 15 godina. Više od polovine učesnika — 55% — razvilo je najmanje jedan AUD kriterijum tokom perioda od 2,5 godine. Srednje vreme od prvog pića do pojave prvog AUD kriterijuma bilo je šest godina. Najčešći kriterijumi za AUD koji su se pojavili bili su tolerancija na alkohol (28%), zatim nastavak pijenja uprkos problemima sa alkoholom (22%) i društveni problemi u vezi sa pićem (17%). Kriterijumi koji su se najčešće prvi pojavljivali bili su tolerancija na alkohol i društveni problemi povezani sa pijenjem.
Tokom 2,5 godine, 26% učesnika razvilo je AUD. Trinaest posto je razvilo AUD u roku od tri godine od svog prvog pića. Srednje vreme od prvog kriterijuma do dijagnoze AUD bilo je četiri godine. Verovatnoća razvoja AUD-a bila je povezana sa tim koji se kriterijum prvi pojavio. Od onih koji su imali socijalne probleme u vezi sa alkoholom kao prvim kriterijumom, 85% je razvilo AUD tokom perioda studije. Među onima koji su prvi razvili toleranciju na alkohol, 37% je razvilo AUD.
Tri AUD kriterijuma su bili faktori rizika za brži prelazak na AUD: socijalni problemi povezani sa alkoholom; upotreba alkohola koja dovodi do neispunjavanja velikih obaveza na poslu, u školi ili kod kuće („problemi velikih uloga“); i pije duže ili u većim količinama od predviđenih.
Snažna veza između društvenih problema povezanih sa alkoholom i razvoja AUD-a doprinosi nagomilavanju dokaza da međuljudske teškoće mogu biti kritični faktor rizika. Pijenje može biti neprilagođen odgovor na društvene i međuljudske probleme. Upotreba alkohola može dovesti do daljih izazova u odnosima koji zauzvrat pojačavaju pijenje kao metod suočavanja.
Sličan ciklus se može primeniti na probleme sa velikim ulogama (na primer, opadanje učinka na poslu ili u školi) i upotrebu alkohola. Pijenje više ili duže od planiranog ukazuje na poteškoće sa samoregulacijom. Ovaj kriterijum može signalizirati prelazak sa impulsivnog na kompulzivnu upotrebu alkohola ili rizik od prekomernog opijanja.
Ovi nalazi imaju vrijedne implikacije za razumijevanje razvoja AUD-a među tinejdžerima i mladim odraslim osobama i mogu dati informacije o programima rane intervencije. Na primer, rešavanje socijalnih pitanja i problema samokontrole među mladima može sprečiti ili usporiti razvoj AUD. Potrebna su dodatna istraživanja koja uključuju veće uzorke.