Tinejdžer koji je prvi pacijent koji je učestvovao u kliničkom ispitivanju pod pokroviteljstvom UCL za korišćenje duboke moždane stimulacije (DBS) za lečenje epilepsije primetio je da su se njegovi dnevni napadi smanjili za 80%.
Oran, koji je osam godina imao teške epileptične napade i često mu je bila potrebna reanimacija, bio je prvo dete u Velikoj Britaniji kome je ovaj uređaj implantiran u bolnici Grejt Ormond strit u oktobru 2023, kada je imao 12 godina. Sada osam meseci kasnije, njegovi napadi su dramatično smanjeni u učestalosti i težini zahvaljujući uređaju.
Uređaj koji se može puniti je montiran na lobanju i pričvršćen za elektrode duboko u mozgu kako bi se smanjila aktivnost napada. Ovo je prvo kliničko ispitivanje u Velikoj Britaniji koje meri ovu vrstu lečenja dece sa epilepsijom.
CADET pilot (dečja adaptivna duboka stimulacija mozga za ispitivanje epilepsije) će sada regrutovati tri dodatna pacijenta sa Lennok-Gastautovim sindromom, pre nego što 22 pacijenta budu učestvovala u celom ispitivanju.
Martin Tisdall, (počasni vanredni profesor na UCL i konsultant pedijatrijskog neurohirurga u GOSH), rekao je: „Svakog dana vidimo opasne po život i životno ograničavajuće posledice nekontrolisane epilepsije. To može učiniti školu, hobije ili čak samo gledanje omiljenim TV emisija potpuno nemoguća.
„Za Orana i njegovu porodicu, epilepsija je potpuno promenila njihove živote, tako da je apsolutno zapanjujuće videti ga kako jaše konja i vraća svoju nezavisnost. Ne možemo biti srećniji što smo deo njihovog putovanja.
„Duboka moždana stimulacija nas približava nego ikada pre zaustavljanju epileptičnih napada za pacijente koji imaju veoma ograničene efikasne mogućnosti lečenja. Uzbuđeni smo što ćemo izgraditi bazu dokaza kako bismo pokazali sposobnost duboke moždane stimulacije za lečenje pedijatrijske epilepsije i nadamo se u godinama koje dolaze to će biti standardni tretman koji možemo da ponudimo.“
Duboka moždana stimulacija (DBS) je tretman koji uključuje operaciju umetanja malog uređaja koji stimuliše određene delove mozga.
Za razliku od drugih DBS uređaja koji se montiraju na grudi sa žicama koje se protežu od vrata do mozga, ovaj uređaj je montiran na lobanju, što znači da je manja verovatnoća da će se kablovi slomiti ili erodirati kako dete raste.
Ovaj uređaj se takođe može puniti preko nosivih slušalica, koje se mogu koristiti dok gledate video zapise ili komunicirate sa tabletom. To takođe znači da ne zahteva operaciju da se zameni svake tri do pet godina.
Profesor Tim Denison sa Univerziteta u Oksfordu i Katedre za nove tehnologije Kraljevske akademije, vodeći inženjer je rekao: „Naša misija je da dizajniramo pionirske istraživačke sisteme za istraživanje tretmana teškog zdravstvenog stanja kao što je pedijatrijska epilepsija. Oran je prvo dete u svet da dobije ovaj uređaj i izuzetno smo zadovoljni što je imao tako pozitivnu korist za njega i njegovu porodicu.“
Uređaj cilja na talamus, koji je čvorište za električne signale u mozgu. Nadamo se da će uređaj blokirati električne puteve i samim tim zaustaviti širenje napada. Uređaj takođe ima podešavanja za optimizaciju prema obrascima napada, koji iako nisu korišćeni u ovom ispitivanju, mogli bi da se koriste u budućnosti za pacijente sa LGS.