Prošlonedeljna poseta ruskog predsednika Vladimira Putina Severnoj Koreji nije bila samo ceremonijalna. Dok su svet obišli osmesi i crveni tepih, iza kulisa je sklopljen sporazum koji bi mogao da značajno promeni globalnu geopolitiku. Putin i Kim Jong Un potpisali su pakt o međusobnoj vojnoj pomoći, što je prvi takav sporazum od vremena Hladnog rata.
Sporazum predviđa da će Moskva pružiti vojnu pomoć Pjongjangu u slučaju napada, dok bi Severna Koreja mogla dobiti značajnu podršku u tehnologiji i ekonomiji od strane Rusije. Ovo partnerstvo je izazvalo duboku zabrinutost u Sjedinjenim Državama i njihovim saveznicima, posebno u kontekstu eskalacije tenzija oko Ukrajine.
Putin je jasno stavio do znanja da je spreman da ide „do kraja“ kako bi zaštitio ruske interese u Ukrajini, odgovarajući na poteze NATO saveznika koji podržavaju Kijev oružjem. Ovakav kurs akcije mogao bi destabilizovati Korejsko poluostrvo i imati dalekosežne posledice po globalnu bezbednost.
Analitičari ističu da ovo partnerstvo može učvrstiti Kimov režim i pojačati pretnju njegovog nuklearnog i raketnog programa. Pored toga, moglo bi doći do tehnološke razmene između Rusije i Severne Koreje koja bi značajno unapredila kapacitete Pjongjanga u balističkim raketama, izazivajući dodatnu nelagodu u međunarodnoj zajednici.
Reakcije na ovaj sporazum su podeljene. Južna Koreja razmatra promenu svoje politike neisporučivanja oružja, dok je Zapad upozoren na potencijalne implikacije ovog saveza. S druge strane, Rusija odbacuje optužbe da krši međunarodne sankcije, tvrdeći da će sve isporuke biti u skladu sa zakonima.
Dok Putin ističe da je pakt sa Pjongjangom samo odvraćajuće sredstvo, mnogi se pitaju da li je ovo početak nove globalne igre moći ili samo diplomatski blef. U svakom slučaju, sve oči su uprte u naredne poteze Kremlja i reakcije Zapada na ovo neočekivano savezništvo.