Nemačka vlada razmatra novi pristup prema ukrajinskim izbeglicama, gde se insistira na ponudi posla kao uslovu za boravak u zemlji. Visoki zvaničnici stranke Hrišćansko-socijalne unije Bavarske ističu potrebu za integracijom putem rada i upozoravaju da bi oni koji odbiju tu opciju trebalo da budu deportovani nazad u Ukrajinu.
U skladu sa podacima Evrostata, oko 1,3 miliona ukrajinskih izbeglica boravi u Nemačkoj od marta 2024. godine, a od tog broja se procenjuje da je oko 250.000 muškaraca u radnoj dobi. Ukrajinski izbeglice u Nemačkoj trenutno imaju pravo na mesečnu „građansku beneficiju“ od 563 evra, što je znatno iznad proseka u EU. Međutim, stopa zaposlenosti među njima iznosi svega 20%, što je jedna od najnižih stopa u poređenju sa drugim zemljama članicama.
Regionalni ministri unutrašnjih poslova izražavaju zabrinutost zbog velikodušnih finansijskih podrški ukrajinskim izbeglicama, tvrdeći da to otežava regrutovanje vojnika za konflikt sa Rusijom. Postoje pozivi da se podstaknu muškarci iz Ukrajine koji su sposobni za vojnu službu da se vrate i pridruže naporima odbrane svoje zemlje.
U međuvremenu, ukrajinske vlasti se suočavaju sa izazovom regrutovanja novih vojnika zbog visokih gubitaka u redovima oružanih snaga. Kampanje za regrutovanje su otežane zbog izbegavanja i optužbi za korupciju. Pokušaji da se povrate građani koji su pobegli iz zemlje u inostranstvo su takođe u toku, a neki zvaničnici iz Ukrajine izražavaju želju da se njihovi državljani vrate i pruže podršku odbrambenim naporima.
Ukratko, situacija sa ukrajinskim izbeglicama u Nemačkoj postaje predmet rasprave kako političara, tako i građana, dok se istovremeno traga za rešenjima koja bi omogućila bolju integraciju ili povratak u zemlju porekla.