NASA je u petak saopštila da je povratak Boing Starlajnera na Zemlju sa Međunarodne svemirske stanice, koji je bio zakazan za sledeću nedelju, ponovo odložen.
Kašnjenje ponovnog povratka za 26. jun omogućiće više vremena za pregled kvarova potisnika i curenja helijuma koji su izazvali prvo odlaganje, navodi se u saopštenju.
Starlajnerova prva misija posade na ISS, koja je prvobitno bila planirana da traje oko osam dana, produžena je na datum koji tek treba da bude određen.
Svemirski brod je poleteo sa Floride na raketi United Launch Alliance Atlas V 5. juna nakon godina kašnjenja i bezbednosnih strahova, kao i dva prekinuta pokušaja lansiranja koja su usledila pošto su astronauti bili vezani i spremni za polazak.
„Rukovodstvo NASA i Boinga prilagođavaju povratak na Zemlju svemirske letelice Starliner Crev Flight Test“, navela je NASA u postu na blogu kasno u petak.
„Prelazak u sredu, 26. juna, dekonfliktira Starlajnerovo otpuštanje i sletanje iz serije planiranih šetnji svemirom Međunarodne svemirske stanice, dok timovima misije daje vremena da pregledaju podatke o pogonskom sistemu“, navodi se.
Menadžer NASA-inog programa za komercijalne ekipe Stiv Stič rekao je: „Odvajamo vreme i pratimo naš standardni proces tima za upravljanje misijom.“
„Dozvoljavamo da podaci upravljaju našim donošenjem odluka u vezi sa upravljanjem malim curenjem helijuma i performansama potisnika koje smo primetili tokom sastanka i pristajanja“, rekao je on.
Stič je rekao da Starlajner, čiji posadu čine dva astronauta, Buč Vilmor i Suni Vilijams, obojica bivši probni piloti američke mornarice, „dobro radi u orbiti dok je usidren u svemirsku stanicu“.
NASA je saopštila da se posada ne žuri da napusti stanicu jer je dobro snabdevena zalihama i „raspored stanice je relativno otvoren do sredine avgusta“.
Prvo pristajanje na ISS je odloženo više od sat vremena nakon što neki od Starlajnerovih potisnika koji obezbeđuju fino manevrisanje u početku nisu uspeli da se aktiviraju.
Bilo je poznato da je došlo do jednog curenja helijuma koje je uticalo na Starliner pre lansiranja. Dok je nezapaljiv, helijum obezbeđuje pritisak na pogonski sistem.
Međutim, tokom leta su se pojavila i druga curenja.