Iranski Vrhovni sud ukinuo je smrtnu kaznu vladinom kritičaru i popularnom hip-hop umetniku Toomaju Salehiju — koji je postao slavan zbog svojih stihova o smrti Mahse Amini u policijskom pritvoru 2022. rekao je u subotu njegov advokat Amir Raisian.
U objavi na platformi Iks, Raisian je rekao da je sud ocenio slučaj i da je Salehijevih poslednjih šest godina zatvora proglasio „preteranim“ pošto je kazna bila veća od one koja je dozvoljena zakonom. On je dodao da će sada drugi ogranak suda razmotriti slučaj.
Salehijeva smrtna presuda u aprilu koju je izrekao Revolucionarni sud u centralnom gradu Isfahanu stvorila je konfuziju jer čak ni iranska državna novinska agencija IRNA i pravosuđe to nisu zvanično potvrdili. Takvi sudovi u Iranu često uključuju saslušanja iza zatvorenih vrata sa dokazima koje je dostavio sekretar i daju ograničena prava onima kojima se sudi.
Vest je brzo izazvala međunarodnu kritiku od strane Sjedinjenih Država i stručnjaka Ujedinjenih nacija, koji su je osudili kao znak kontinuiranog gušenja Teherana protiv svih neslaganja posle godina masovnih protesta.
Salehi je pušten iz zatvora prošlog novembra nakon što je tamo proveo godinu dana pod optužbama za koje su njegove pristalice rekli da su zasnovane na muzici hip-hop umetnika i učešću u protestima koji su izbili u Iranu zbog smrti Mahse Amini (22). Amini je preminula u pritvor državne moralne policije nakon što je pritvorena jer je previše opušteno nosila hidžab.
Salehi je repovao o Amini u jednom videu, rekavši: „Nečiji zločin je plesao sa njenom kosom na vetru. U drugom stihu, on predviđa propast iranske teokratije.“
Ubrzo nakon puštanja na slobodu prošle godine, Salehi je ponovo poslat u zatvor nakon što je u video poruci rekao da je mučen nakon pritvora u oktobru 2022. Državni mediji su tada objavili video na kojem se vidi sa povezom preko očiju i izvinjava se za svoje reči, što je verovatno izjava da je napravljen pod prinudom. Kasnije, 2023., sud je Salehija osudio na više od šest godina zatvora.
Istražitelji Ujedinjenih nacija kažu da je Iran odgovoran za smrt Aminijeve i da je nasilno ugušio uglavnom mirne proteste u višemjesečnom sigurnosnom udaru u kojem je ubijeno više od 500 ljudi i privedeno više od 22.000 ljudi.