Ministarka energetike: Snabdevanje strujom u Srbiji stabilno, ali treba biti u predostrožnosti

Ministarka energetike: Snabdevanje strujom u Srbiji stabilno, ali treba biti u predostrožnosti

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je snabdevanje strujom u Srbiji, ali i u regionu stabilno i bez problema, ali je apelovala na zaposlene u elektroenergetskom sektoru da budu u predostrožnosti i nadgledaju situaciju.

Ona je za RTS rekla povodom jučerašnjeg kolapsa energetskog sistema u regionu da ta situacija nije jednostavna i da je to jedan od najvećih prekida u poslednjih 20 godina posle onoga koji se desio u Italiji, a koji je zahvatio deo Švajcarske u evropskom prenosnom sistemu, jer su svi sistemi u regionu povezani.

Đedović Handanovićeva je dodala i da su svi u elektroenergetskom sistemu bili u pripravnosti otkako je u sredu u region došao afrički toplotni talas.

Ona je navela da će Srbija ove godine imati i nova postrojenja na mreži, ali i dodatna u prvoj polovini naredne godine.

„Prenosni sistem smo jačali u prethodnim godinama što se videlo, ali mi smo svi uvezani i bitno je da jačamo naše interkonekcije, a imamo ih osam“, rekla je ministarka.

Prema njenim rečima, zahvaljujući povezanosti sa našim sistemom, sever Crne Gore je juče ostao u radu, kao i TE Pljevlja, ali i su i interkonekcije sa Bosnom i Hercegovinom i sa Hrvatskom potpuno bile u funkciji.

Ona je navela i da je Srbija pokazala da može brzo da reaguje kada se dese ovakve situacije, što je kako je dodala pokazala i u prethodnim prilikama kada su bili kvarovi na manjem nivou, a kao primer navela Šid gde je jedan kvar saniran veoma brzo, za jedan dan, kada je nekoliko stubova ostalo oštećeno ili su se potpuno polomili.

„Elektromreže Srbije (EMS) ima 15 havarijskih stubova, što se pokazalo odlično. Radiće na tome i da nabave dodatne stubove, znači da možemo da reagujemo brzo, da možemo da otklonimo kvarove kada se dese i gde se dese“, rekla je ministarka.

Prema rečima Đedović Handanovićeve zbog povećane potrošnje energije izazovi postoje i leti i zimi pa je potrebno da se obezbedi dovoljna količina energije, da se ulaže u prenosni i distributivni sistem, ali da je najvažnije graditi nove dalekovodne pravce.

Ministarka je istakla i da da je u prethodnim danima bila veća potrošnja struje, dodajući da je svaki put kada su temperature preko 30 stepeni, potrošnja veća od 15-20 odsto.

Ona je najavila i da će sledeće sedmice imati jedan veliki sastanak sa predsednikom države i sa premijerom kako bi analizirali pripreme za leto, ali i pripreme za predstojeću grejnu sezonu.