Leva amigdala, kritični deo mozga povezan sa rizicima od anksioznosti kasnije u životu, značajno je manja po zapremini kod beba majki koje su prijavile stres tokom pandemije COVID-19, navodi se u radu objavljenom u JAMA Network Open.
Istraživanje Dečje nacionalne bolnice otkriva da su desni hipokampus, zadužen za prostorno, vizuelno i verbalno pamćenje, kao i bela materija takođe smanjeni kod dece čije su majke prijavile stres tokom pandemije. Ovi nalazi ukazuju na potrebu stalne procene podrške razvoju i mentalnom zdravlju dece rođene tokom pandemije.
„Gledajući unapred, želimo da iskoristimo ove informacije — i studije sa sličnim nalazima — da osnažimo trudne majke da zatraže podršku za ublažavanje stresa, posebno u slučaju još jedne globalne zdravstvene krize“, rekla je Niki Andeskavage, doktor medicine i direktor istraživač u Centru za istraživanje prenatalnog, neonatalnog i materinskog zdravlja.
Istraživači su koristili magnetnu rezonancu (MRI) za poređenje mozga 103 bebe rođene između 2014. i 2019. pre pandemije sa 59 rođenih između 2020. i 2022. godine. Majke su procenjene na stres i anksioznost, pri čemu je u pandemijskoj kohorti 62% majki prijavilo povišene simptome anksioznosti, u poređenju sa 21% pre pandemije.
Ketrin Limperopulos, direktorka Centra za istraživanje prenatalnog, neonatalnog i materinskog zdravlja, naglašava važnost razumevanja uticaja stresa na zdrav razvoj dece. „Svi znamo da trudnoća može biti prilično stresna, a postoje određeni periodi kolektivnog stresa koji nam mogu pružiti prozore da razumemo kako telo i um to upravljaju,“ rekla je dr Limperopulos. „Naši istraživači planiraju da nastave da istražuju ulogu stresa u razvoju kako bi pokazali da mentalno zdravlje mora biti veći prioritet.“