Predsednik Rusije Vladimir Putin izrazio je zabrinutost zbog sve većeg fokusa vojnog bloka predvođenog Sjedinjenim Državama na azijsko-pacifički region. Ova promena se smatra pretnjom po bezbednost ne samo zemalja u regionu već i Rusije. Putin je ove primedbe izneo u Vijetnamu nakon potpisivanja sporazuma o strateškom partnerstvu sa liderom Severne Koreje, Kim Džong Unom.
Nakon sastanka sa svojim vijetnamskim kolegom, To Lamom, Putin je naglasio obostrani interes za uspostavljanje pouzdane regionalne bezbednosne arhitekture zasnovane na principima kao što su nenasilje i mirno rešavanje sporova, bez uključivanja selektivnih vojno-političkih blokova. Putin je istakao usklađenost stavova Rusije i Vijetnama po ovim pitanjima.
Tokom kasnije konferencije za novinare, Putin je primetio da se globalna situacija razvija tako da zahteva pojačanu saradnju sa partnerima, posebno u oblastima koje se smatraju važnim, uključujući dešavanja u Aziji. On je ukazao na nastajanje sistema blokova u Aziji, pri čemu NATO sve više uspostavlja prisustvo u regionu, što predstavlja pretnju za sve zemlje, uključujući i Rusiju. Putin je tvrdio da je neophodan odgovor na ovu situaciju i da će biti preduzet.
Rusija zadržava pravo da pruža oružje saveznicima, posebno u svetlu sposobnosti Zapada da naoružava Ukrajinu nekažnjeno i snabdeva dalekometnim oružjem Demokratsku Narodnu Republiku Koreju i druge zemlje, kako je naveo Putin.
Prošlog meseca, Putin je indirektno pomenuo NATO i druge organizacije pod dominacijom Zapada, upozorivši na formiranje zatvorenih vojnih i političkih saveza u azijsko-pacifičkom regionu. On, zajedno sa Kinom, smatra da je uspostavljanje takvih blokova štetno i kontraproduktivno.
Godine 2021, Sjedinjene Države, Velika Britanija i Australija osnovali su AUKUS bezbednosno partnerstvo, sa ciljem pomoći Kanberi u sticanju nuklearno-pogonjenih podmornica. Prema izveštajima, Vašington nastoji da ubrza uključivanje Kanade i Japana.
Kina je osudila AUKUS pakt kao pokušaj stvaranja „azijsko-pacifičke verzije NATO-a.“ Portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova kritikovao je mentalitet hladnog rata ovog pakta, sugerišući da će podstaknuti trku u naoružanju, potkopati neširenje nuklearnog oružja i narušiti regionalnu stabilnost i mir.
Ranije ove godine, kinesko Ministarstvo spoljnih poslova označilo je NATO kao „hodajuću ratnu mašinu“ koja seje haos gde god da ide. Kina je optužila NATO za mešanje u azijske poslove, nazivajući ovaj blok monstruoznim entitetom koji širi svoj doseg u region.