Potpredsednik Južnog Sudana rekao je u četvrtak da mirovni pregovori u susednoj Keniji nisu uspeli da priznaju mirovni sporazum te zemlje uspostavljen 2018, navodeći da novi nacrt sporazuma ima za cilj da zameni prvobitni mirovni sporazum.
Riek Mačar je u protestnom pismu upućenom posredniku u pregovorima rekao da nacrt uspostavlja alternativne institucije koje će zameniti ili raditi paralelno sa onima uspostavljenim prethodnim mirovnim sporazumom. On je dodao da bi sadašnji mirovni pregovori trebalo da dopune, a ne da ponište prvobitni dogovor.
Bivši vođa pobunjenika potpisao je sporazum sa predsednikom Salvom Kiirom 2018. kojim je okončan petogodišnji građanski rat u kojem je poginulo oko 400.000 ljudi. Machar i Kiir su bili na suprotnim stranama u ratu, a Machar je imenovan za potpredsjednika nakon sporazuma iz 2018. Njegova grupa nije deo trenutnih pregovora, koji su za grupe koje nisu bile uključene u sporazum iz 2018.
Uprkos mirovnom sporazumu, nasilje u Južnom Sudanu je nastavljeno, a većina se pripisuje pobunjeničkim grupama i zaraćenim etničkim grupama.
Telo koje ima mandat da nadgleda implementaciju mirovnog sporazuma iz 2018. je u maju izrazilo zabrinutost zbog sporog sprovođenja zadataka vezanih za izbore sa samo nekoliko meseci do decembarskih izbora.
Opozicione grupe koje nisu bile deo mirovnog sporazuma iz 2018. vode pregovore u Keniji od 9. maja sa ciljem da se grupe uključe uoči decembarskih izbora.
Razgovori su rezultirali nacrtom sporazuma koji preporučuje produženje prelaznog perioda kako bi se obezbedilo više vremena za izborne pripreme.
Predsednik Kiir je u četvrtak primio izveštaj o napretku od predstavnika vlade u tekućim razgovorima sa portparolom vlade u kojem je medijima rekao da su učesnici razgovora blizu postizanja konačnog sporazuma.