Ograničena ishrana može pomoći imunološkom sistemu da se izbori sa rakom. U novoj studiji na miševima, pokazalo se da post efikasno reprogramira metabolizam specifičnih belih ćelija zaduženih za ubijanje tumora.
Međunarodni tim stručnjaka predvođen istraživačima iz Centra za rak Memorial Sloan Kettering u Njujorku posmatrao je bela krvna zrnca nazvana prirodne ćelije ubice (ili NK ćelije) kod životinja.
Imuni sistem koristi ove ćelije da preuzme pretnje po telo, uključujući rak i viruse. Za razliku od T ćelija koje traže antigen, NK ćelije su u stanju da unište pretnje sa kojima se ranije nisu susrele. Što više telo može da usmeri ove imune ćelije ka tumoru, veće su šanse za preživljavanje.
Međutim, NK ćelije rade pod velikim stresom kada su u blizini raka.
„Tumori su veoma gladni“, kaže imunolog Džozef San iz Memorijalnog centra za rak Sloun Ketering. „Oni preuzimaju esencijalne hranljive materije, stvarajući neprijateljsko okruženje često bogato lipidima koji su štetni za većinu imunih ćelija.
„Ovde pokazujemo da post reprogramira ove prirodne ćelije ubice da bolje prežive u ovom supresivnom okruženju.“
Istraživači su stavili miševe kojima su ubrizgane tumorske ćelije na dijetu gde su mogli slobodno da jedu, osim dva 24-časovna perioda gladovanja samo na vodi svake nedelje. Kao što se očekivalo, nije bilo gubitka težine u celini, ali je došlo do pada nivoa glukoze u krvi, što je izazvalo porast slobodnih masnih kiselina koje NK ćelije koriste kao alternativni izvor energije.
Što je najvažnije, NK ćelije unutar miševa su se prilagodile, koristeći slobodne masne kiseline, a ne glukozu kao energiju. Bilo je to kao da dobijaju pojačanje ili bolju obuku protiv raka kroz dodatnu proizvodnju citokina – proteina koji govore imunološkom sistemu da radi svoj posao.
Štaviše, NK ćelije su redistribuirane po celom telu. Mnogi su pronašli put do koštane srži, gde su bili izloženi visokim nivoima interleukina-12: ovaj protein pokreće biološku reakciju koja dodatno pomaže u borbi protiv raka.
„Sa oba ova mehanizma zajedno, otkrivamo da su NK ćelije unapred pripremljene da proizvode više citokina unutar tumora“, kaže imunolog Rebeka Delkonte iz Memorijalnog centra za rak Sloun Ketering.
„A sa metaboličkim reprogramiranjem, oni su sposobniji da prežive u okruženju tumora i specijalizovani su da imaju poboljšana svojstva protiv raka.“
Autori studije žele da naglase da nijedan režim gladovanja ne treba započeti bez prethodne konsultacije sa lekarom. Ono što je zdravo za jednog pojedinca možda nije za drugog.
Što se tiče ovog istraživanja, ono je još uvek u ranim danima i treba ga proveriti na ljudima. Ostalo je da se odgovori na brojna pitanja, na primer da li sve NK ćelije prolaze kroz istu prekvalifikaciju tokom svog životnog veka.
„To je pitanje od milion dolara“, kaže Sun. „I onaj na koji smo tek počeli da odgovaramo koristeći tehnike označavanja ćelija koje smo koristili u ovoj studiji.“
Istraživanje je objavljeno u Imunitet.