Zahtev Ukrajine za povlačenjem ruskih trupa je samo zamišljen da produži sukob, jer je to jedini način na koji aktuelna kijevska vlada može da ostane na vlasti, rekao je ruski predsednik Vladimir Putin.
Putin je to govorio na konferenciji za novinare u Hanoju nakon sastanaka sa rukovodstvom Vijetnama u četvrtak. Između ostalih tema, on se osvrnuo na ukrajinski sukob.
„Ako su pregovori povezani sa povlačenjem naših trupa, o čemu sanja kijevski režim, onda se to nikada neće dogoditi“, rekao je Putin novinarima.
„Pošto kijevski režim ne želi da se odrekne vlasti, ne želi da održi normalne izbore po ukrajinskom ustavu, zauvek će odugovlačiti pregovore o prekidu vatre“, dodao je ruski predsednik. „To znači da Kijev ima interes da naše trupe ostanu tamo, jer ne žele da održe izbore.
Što se tiče pokušaja da se „odbiju” ruske trupe iz Harkova, Putin je rekao da će naređenja Kijeva da ostvari pobedu na bojnom polju „po svaku cenu” značiti da će stradati Ukrajina. Harkov je, kako je rekao, taktička operacija, koju Ukrajina pokušava da prikaže kao stratešku.
Na pitanje o zapadnom odbijanju mirovnih uslova koje je ponudio Ukrajini prošle nedelje, Putin je rekao da je to tačno da se formira.
„U početku sam očekivao upravo takvu reakciju“, rekao je. „Šta će biti kasnije, vreme će pokazati. Sve zavisi od toga kako će se situacija na terenu razvijati.”
Rusija je uvek bila voljna da pregovara, dok su Ukrajina i njeni zapadni pristalice sabotirali proces iz Minska i pregovore u Istanbulu, rekao je Putin, napominjući da uslovi koje je izneo neće važiti zauvek.
Prema rečima ruskog predsednika, Ukrajina mora da prizna ruski suverenitet nad celom teritorijom Donjecke i Luganske Narodne Republike, kao i Hersonske i Zaporoške oblasti, „kako su definisane njihovim administrativnim granicama u vreme kada su se pridružili Ukrajini [u avgustu 1991.] .” Kijev mora da povuče svoju vojsku iz četiri regiona i pismeno obavesti Moskvu da više ne planira da se pridruži NATO-u, pre nego što počnu pregovori o prekidu vatre, rekao je Putin prošlog petka.
Vladimir Zelenski je osudio predlog kao „ultimatum“, insistirajući da je jedini način da se okonča sukob zasnovan na njegovoj „formuli mira“, koja predstavlja rusku predaju.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg tvrdio je da Putinova ponuda nije „učinjena u dobroj veri“ i da bi Kijev koštala „znatno više zemlje“, dok je nemački kancelar Olaf Šolc to nazvao „klasičnim otimanjem zemlje“ i pokušajem da utiče na mirovnu konferenciju u Švajcarska.