Ambasadori zemalja članica EU u Briselu odobrili su danas Zajedničku poziciju EU u poglavljima 23 i 24 u pregovorima sa Crnom Gorom, čime se stiču uslovi za međuvladinu konferenciju na ministarskom nivou, koja će, kako saznaje RTCG, biti održana 26. juna u Briselu.
U poziciji koju su usvojili ambasadori na današnjem sastanku navodi se da je Crna Gora, generalno gledano, ispunila prelazna merila u poglavljima pravosuđe i temeljna prava i pravda, sloboda i bezbednost. Prethodno je Evropska komisija u proceni konstatovala da je Crna Gora, sveukupno, ispunila prelazne standarde, dostigla dobar rezultat na nivou usklađenosti i napreduje u primeni pravnih tekovina EU, što se navodi u nacrtu zajedničke pozicije u koju je dopisnik RTCG u Briselu imao uvid.
U zajedničkoj poziciji utvrđena su i završna merila kojima se definišu dalje smernice u radu koji predstoji na ovim poglavljima. Prema procedurama, Zajednička pozicija sada treba i formalno da bude odobrena na ministarskom nivou, a potom sledi održavanje Međuvladine konferencije.
Kako RTCG saznaje, Međuvladina konferencija sa Crnom Gorom biće održana 26. juna, a na njoj će pored predsednika Vlade Milojka Spajića učestvovati visoki predstavnik EU za spoljnu politiku Žozep Borelj, komesar za proširenje Oliver Varhelji i ministarka spoljnih poslova Belgije Hađa Labib, kao i predstavnici ostalih zemalja članica EU.
Belgijsko predsedavanje potvrdiće ispunjavanje privremenih merila i saopštili koja su završna merila koja su dogovorena od strane EU. Dodatne komentare daće i komesar Varhelji. Od crnogorske strane se potom očekuje da se saglasi sa predloženim kriterijumima za zatvaranje poglavlja.
Prva međuvladina konferencija sa Crnom Gorom na ministarskom nivou održana je 29. juna 2012, kada je Podgorica zvanično i počela pregovore.Od tada je održano 15 ovakvih sastanaka. Crna Gora otvorila je sva 33 pregovaračka poglavlja u kojima pregovara sa EU, dok su tri privremeno zatvorena.
U maju 2021. godine, Savet EU se saglasio o primeni revidirane metodologije proširenja na pristupne pregovore sa Crnom Gorom s ciljem da se ponovo osnaži proces pridruživanja, stavi jači fokus na temeljne reforme i snažnije političko usmeravanje. Novom metodologijom poglavlja su grupisana u šest klastera, podseća RTCG.