Međunarodni tim mikrobiologa i specijalista za zarazne bolesti iz Australije i SAD otkrio je da deca izložena varijantama gripa B pokazuju veći imuni odgovor na isti soj kada su odrasli.
U svojoj studiji, objavljenoj u časopisu Nature Microbiology, grupa je analizirala podatke o uzorcima seruma prikupljene od pacijenata u periodu od skoro 100 godina.
Medicinski istraživači dugo su sumnjali da rano izlaganje određenim sojevima virusa gripa može zaštititi odrasle od istog soja kasnije u životu. U ovom novom naporu, istraživački tim je pokušao da dokaže tu teoriju merenjem nivoa antitela u 1.499 uzoraka podataka seruma prikupljenih od pacijenata sa gripom tokom godina od 1917. do 2008. u SAD i Australiji i upoređujući imuni odgovor na te i druge sojeve gripa kasnije u životu.
Otkrili su da najveće koncentracije antitela u datom uzorku seruma imaju tendenciju da odgovaraju soju gripa koji je bio najdominantniji tokom detinjstva pacijenta – uglavnom tokom prvih pet do 10 godina života.
Obrasci koje su otkrili ukazuju na to da rano izlaganje virusu gripa utiče na način na koji se imuni sistem ponaša kada je kasnije u životu izložen istom soju virusa gripa B. Takođe su otkrili da imuni sistem ima tendenciju da jače reaguje na sojeve slične onima koji su uključeni u izlaganje u detinjstvu.
Ovaj nalaz, sugeriše tim, mogao bi da otvori nove puteve istraživanja o najboljem načinu za rešavanje izbijanja gripa. Ako se na početku epidemije ili pandemije zna da će određeni ljudi najverovatnije imati imunitet protiv soja koji stoji iza nove epidemije, to bi moglo da umanji potrebu za širokim naporima na vakcinaciji, čime bi se olakšalo usporavanje širenja bolesti i smanjiti njen uticaj.
Oni takođe primećuju da njihov nalaz može dovesti do napora da se razume zašto rano izlaganje izaziva kasniji imuni odgovor.