U kritičnom globalnom razvoju javnog zdravlja, stvorena je kandidatska vakcina za tuberkulozu (TB) korišćenjem pristupa za uređivanje gena.
Tuberkuloza je i dalje vodeći uzrok smrti od zaraznih bolesti na globalnom nivou, a Južna Afrika ima jednu od najviših stopa incidencije u svetu.
Dok je BCG vakcina koja se koristi za prevenciju tuberkuloze široko dostupna za bebe, nijedna vakcina nije pokazala trajnu zaštitu. BCG je takođe jedina postojeća efikasna vakcina.
„Južna Afrika je posvećena cilju održivog razvoja okončanja epidemije tuberkuloze do 2030. godine. Iako nam ide relativno dobro kao zemlja — smrtni slučajevi od tuberkuloze su pali od 2015. — moramo da učinimo mnogo bolje da bismo dostigli prekretnice“, kaže prof. Bavesh Kana.
Kana, direktorka Škole za patologiju i bivša direktorka Centra izvrsnosti za biomedicinska istraživanja tuberkuloze na Univerzitetu Vits, doprinela je novoj studiji objavljenoj u eLife-u.
Istraživači su modifikovali BCG vakcinu kako bi je učinili efikasnijom u kontroli rasta M. tuberculosis. Miševi kojima je ubrizgana uređena BCG vakcina imali su manji rast M. tuberculosis u plućima od miševa koji su primili originalnu vakcinu.
„Sada možemo ponuditi novu vakcinu kandidata u borbi protiv ove smrtonosne bolesti“, kaže Kana. „Rad takođe pokazuje da je uređivanje gena moćan način za razvoj vakcina. Ovo je posebno važno za istraživače koji rade na razvoju vakcina.“
BCG vakcina se daje deci oko vremena rođenja i efikasna je u prevenciji bolesti tuberkuloze. Međutim, BCG ne štiti tinejdžere i odrasle i nije efikasan u iskorenjivanju tuberkuloze.
Ovo je podstaklo potrebu da se razviju novi kandidati za vakcinu protiv TB koji bi zamenili ili pojačali BCG.
„Takođe vidimo da BCG može da izbegne imuni sistem i da to smanjuje njegovu efikasnost kao vakcine“, kaže Kana. Napomenuo je da se važnost vakcina ne može preceniti.
Kada se ljudi razbole, odbrambeni sistem tela uoči određene znakove, zvane PAMP (molekularni obrasci povezani sa patogenom), na spoljašnjoj strani bakterija, virusa ili drugih štetnih klica.
Ovo pomaže telu da napravi razliku između osvajača i sopstvenih ćelija, a zatim počinje da se bori protiv infekcije.
Vakcine deluju tako što izgledaju kao klice, tako da mogu da započnu prvu odbranu bez da se osoba razboli.
Kana je požalila na nedostatak sredstava u razvoju alata za eliminaciju TB—bolesti koja datira više od 9.000 godina. „Do nedavno, naši dijagnostički pristupi bili su stari vek. Sa nekim novim kandidatima za vakcinu u pripremi, konačno možemo da počnemo da se adekvatno bavimo ovom razornom bolešću.“