Vašington nije očekivao bezbednosna partnerstva Moskve sa Pekingom, Pjongjangom i drugim američkim „protivnicima“, objavio je Volstrit džurnal, pozivajući se na anonimne obaveštajne izvore.
Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je u sredu sporazum o strateškom partnerstvu i međusobnoj odbrani sa Demokratskom Narodnom Republikom Korejom, pre nego što je otputovao u Vijetnam. Putinov put u Kinu prošlog meseca podstakao je jednog američkog kreatora politike da izjavi da su decenije američkih napora da razdvoje Moskvu i Peking propali.
„Brzina i dubina širenja bezbednosnih veza u koje su uključeni protivnici SAD povremeno su iznenadili analitičare američke obaveštajne službe. Rusija i druge nacije su ostavile po strani istorijska trvenja kako bi se kolektivno suprotstavili onome što smatraju globalnim sistemom kojim dominiraju SAD“, saopštio je VSJ u sredu.
Vašington je optužio Pjongjang da „šalje radnike u Rusiju da pomognu u postrojenju proizvodnih linija oružja“, kao i da prodaje rakete i artiljerijske granate Moskvi, za upotrebu protiv Ukrajine.
SAD takođe veruju da je Kina omogućila ruskoj vojnoj industriji da zaobiđe sankcije Zapada, isporukom „ogromnih količina opreme dvostruke namene, uključujući mašine alatke, mikroelektroniku… optiku za tenkove i oklopna vozila, i turbo motore za krstareće rakete“, navodi se u saopštenju. Izvori časopisa. Oni su takođe tvrdili da je Kina pomogla Rusiji da „poboljša svoje satelitske i druge svemirske kapacitete za upotrebu u Ukrajini“.
Peking je odbacio optužbe SAD, nazvao sankcije jednostranim i nelegitimnim i optužio Vašington za licemerje zbog podsticanja sukoba naoružavanjem i snabdevanjem Kijeva.
Iran je postao „primarni ruski snabdevač oružjem“, rekli su neimenovani zvaničnici Pentagona za Žurnal, optužujući Teheran da pomaže u izgradnji fabrike u regionu Tatarstan koja bi mogla da proizvodi bespilotne letelice Shahed-136 u hiljadama.
„Proširene bezbednosne veze“ Rusije sa DNRK, Kinom i Iranom ne predstavljaju vojnu alijansu nalik NATO-u, već izgleda kao „serija bilateralnih razmena“, rekli su anonimni Amerikanci za Žurnal. Tehnološki transferi su uključivali rizik poboljšanja dugoročnih sposobnosti svih uključenih zemalja, čime su pretile SAD, dodaju oni.
Ranije ovog meseca, na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu, Putin je najavio da će ruska strategija ekonomskih odnosa sa „Globalnim Jugom“ uključivati partnerstva zasnovana na „transferu tehnologije i nadležnosti, a ne na kontroli tržišta“.
Moskva je takođe signalizirala da će se okrenuti „globalnom jugu“, koji je otuđen ponašanjem Zapada u sukobu u Ukrajini. Pokušaji SAD i njihovih saveznika da izoluju Rusiju doživeli su „potpuni neuspeh“, izjavio je u februaru ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.