Porodice žrtava nesreća Boinga 737 Maks pozvale su savezne zvaničnike da kazne kompaniju sa 24,8 milijardi dolara i ponovo pokrenu krivično gonjenje koje je bilo povučeno pre tri godine. Advokat porodica, Pol Kasel, naglasio je da je velika novčana kazna opravdana s obzirom na to da se radi o „nasmrtonosnijem korporativnom zločinu u istoriji SAD“.
Kasel je takođe zatražio krivično gonjenje zvaničnika koji su vodili Boing u vreme nesreća 2018. i 2019. godine, uključujući tadašnjeg izvršnog direktora Denisa Muilenburga. U nesrećama indonezijske kompanije Lion Air u oktobru 2018. i Ethiopian Airlines u martu 2019. godine poginulo je ukupno 346 ljudi.
Porodice žrtava traže obnovu krivične optužbe za prevaru protiv Boinga, dok Ministarstvo pravde razmatra da li da oživi slučaj. Tužioci su prošlog meseca utvrdili da je kompanija prekršila nagodbu iz 2021. godine koja ju je štitila od krivičnog gonjenja zbog navodnog obmanjivanja regulatora.
Ministarstvo pravde ima rok do 7. jula da donese odluku o oživljavanju slučaja. Tokom saslušanja u Senatu, senator Richard Blumenthal izjavio je da postoje „sve više dokaza“ da bi kompaniju trebalo krivično goniti.
Boing nije odmah odgovorio na zahtev za komentar, ali je ranije saopštio da je ispunio svoje obaveze prema nagodbi iz 2021. godine. Ministarstvo pravde je pokrenulo istragu nakon incidenta u januaru kada je eksplodirao utikač na vratima Boinga 737 Maks tokom leta Alaska Airlinesa, što je dovelo do pojačanog nadzora nad kompanijom i njenim izvršnim direktorom Dejvidom Kalhonom.