Savremene terapije su produžile živote mnogih pacijenata obolelih od raka; međutim, preživeli često žive sa hroničnim zdravstvenim stanjima, uključujući kardiovaskularne bolesti. Novo istraživanje, objavljeno u časopisu Američkog koledža za kardiologiju, pokazuje da zagađenje vazduha igra značajnu ulogu u povećanju kardiovaskularnih bolesti i mortaliteta kod pacijenata sa rakom i doprinosi zdravstvenim disparitetima vezanim za ova stanja.
„Pregled naglašava kritičnu potrebu da se uzmu u obzir faktori životne sredine, posebno zagađenje vazduha, u proceni kardioonkološkog rizika i upravljanju pacijentima“, rekao je Ksiaokuan Rao, MD, Ph.D., viši autor studije i kardiolog u bolnici Tongji u medicinski koledž Tongji u Vuhanu, Kina.
„Ističući značajnu ulogu zagađenja vazduha u kardiovaskularnom zdravlju pacijenata sa rakom, naš rad ima za cilj da katalizira dalja istraživanja u ovoj oblasti i informiše kliničke prakse i politike javnog zdravlja“, rekao je Rao.
Rao je primetio da je zagađenje vazduha prepoznato kao značajan faktor rizika i za kardiovaskularne bolesti i za rak; međutim, malo je istraživanja urađeno da bi se proučavali njegovi efekti, posebno u kardioonkologiji ili preklapanju obe bolesti. Nova studija je motivisana potrebom da se popuni ta praznina, rekao je Rao.
Istraživači su pregledali radove objavljene između 2000. i 2023. i pronašli osam studija koje su direktno istraživale kombinovani efekat zagađenja vazduha na kardiovaskularne bolesti i rak.
Otkrili su da je izloženost PM 2.5, ili finim česticama u vazduhu, značajno povezana sa višim stopama i incidencije i smrtnosti od kardiovaskularnih bolesti među pacijentima sa rakom — i obrnuto. Rao je primetio da izgleda da izloženost zagađenju vazduha utiče na više zajedničkih faktora rizika koje dele i rak i kardiovaskularne bolesti, uključujući inflamatorne puteve i puteve oksidativnog stresa.
Prema istraživačima, iznenađujući nalaz je da čak i kratkoročno izlaganje visokim nivoima zagađenja brzo utiče na kardiovaskularno zdravlje pacijenata sa rakom.
„Ovo sugeriše da čak i privremena pogoršanja kvaliteta vazduha mogu imati trenutne štetne efekte na ranjivu populaciju kao što su kardioonkološki pacijenti“, rekao je Rao.
U radu se takođe ističe kako zagađenje vazduha doprinosi zdravstvenim disparitetima širom sveta. Populacije u nepovoljnom položaju izložene su većem nivou zagađenja vazduha, a pacijenti sa rakom sa nižim socio-ekonomskim statusom suočavaju se sa većim rizikom od smrtnosti od kardiovaskularnih bolesti povezanih sa zagađenjem vazduha nego opšta javnost, kažu istraživači.
„Potrebno je više istraživanja, uključujući kliničke studije, da bi se detaljnije razumeli uticaji zagađenja vazduha na kardiovaskularne bolesti i rak“, rekao je Rao.
Rao je dodao da se nalazi mogu koristiti za bolje razumevanje rizika od zagađenja vazduha i pomoći u identifikaciji ranjivije populacije u kardioonkologiji.
„Ova svest je ključna za razvoj prilagođenih mera kontrole izloženosti zagađenju vazduha i individualizovanih strategija upravljanja pacijentima koje imaju za cilj ublažavanje rizika od kardiovaskularnih bolesti kod pacijenata sa rakom“, rekao je Rao.
Buduća istraživanja će se fokusirati na istraživanje zdravstvenih dispariteta povezanih sa zagađenjem vazduha među različitim vrstama raka i kardiovaskularnih bolesti. Istraživači se takođe nadaju da će proceniti efikasnost ekoloških intervencija u smanjenju uticaja zagađenja vazduha na kardioonkološke pacijente.