Izveštaj objavljen od strane SIPRI-ja, otkriva da su nuklearne sile ojačale svoje arsenale. U januaru 2024. godine, od ukupno 12.121 nuklearne bojeve glave u svetu, oko 9.585 se nalazilo u vojnim zalihama za moguću upotrebu. Od ovog broja, 3.904 bojeve glave su raspoređene sa raketama i avionima, sa 60 više nego prethodne godine. Ostale bojeve glave su bile u centralnom skladištu, dok je oko 2.100 bilo u stanju pripravnosti na balističke rakete.
Naglašeno je da većina ovih bojevih glava pripada Rusiji i SAD-u, ali se prvi put veruje da Kina takođe ima operativne bojeve glave. Direktor SIPRI-ja, Den Smit, ističe da iako se ukupan broj nuklearnih bojevih glava u svetu smanjuje zbog demontaže hladnoratovskog oružja, operativno nuklearno oružje i dalje raste godišnje. Ovaj trend se očekuje da će se nastaviti i ubrzati u budućnosti.
Indija, Pakistan i Severna Koreja planiraju da povećaju broj bojevih glava na svojim balističkim raketama, prateći korake Rusije, Francuske, Ujedinjenog Kraljevstva, Sjedinjenih Država i nedavno Kine. Ovo bi omogućilo brže povećanje broja raspoređenih bojevih glava, što bi povećalo potencijalnu pretnju uništavanjem većeg broja ciljeva.
Rusija i SAD zajedno poseduju gotovo 90% svih nuklearnih oružja u svetu. Iako se čini da je veličina njihovih vojnih nuklearnih zaliha ostala stabilna u 2023. godini, Ruska Federacija je rasporedila oko 36 bojevih glava više nego prethodne godine. Transparentnost o nuklearnim snagama u obe države je smanjena od ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine, što čini debatu o aranžmanima deljenja nuklearne energije još relevantnijom.
Procena SIPRI-ja o kineskom nuklearnom arsenalu pokazuje rast sa 410 bojevih glava u januaru 2023. na 500 u januaru 2024, sa očekivanjem daljeg rasta. Kineske vlasti su povećale nuklearni arsenal za 60 bojevih glava 2022. godine.