Ruska flota ratnih brodova, uključujući nuklearnu podmornicu, napustila je luku Havane nakon petodnevne posete Kubi. Ova poseta usledila je nakon planiranih vojnih vežbi u Atlantskom okeanu. Mnogi su posmatrali ove vežbe kao pokazivanje snage Rusije usred tenzija između SAD-a i drugih zapadnih zemalja koje podržavaju Ukrajinu u sukobu sa Rusijom.
Flota, koja se sastojala od podmornice, fregate, tankera za naftu i spasilačkog tegljača, polako je napuštala luku u ponedeljak ujutro. Sledeća destinacija flote ili mesto gde će se usidriti u Karibima nije bilo jasno određeno, mada su američki zvaničnici ranije sugerisali mogućnost zaustavljanja u Venecueli.
Bajdenova administracija je nadgledala ruske brodove i potvrdila da ne predstavljaju pretnju po region niti da ukazuju na prenos projektila. Ipak, Sjedinjene Države su podmornicu USS Helena preusmerile u svoju pomorsku bazu Gvantanamo na Kubi, iako kubanska vlada smatra ovu bazu nelegalno okupiranom teritorijom.
Ruski brodovi su stigli u luku prošle nedelje nakon što je Rusko Ministarstvo odbrane izvestilo o uspešno izvedenim vojnim vežbama u Atlantskom okeanu, simulirajući raketni napad na ciljeve udaljene više od 600 kilometara. Flotu su činili fregata „Gorškov“, nuklearna podmornica „Kazan“, tanker „Pašin“ i tegljač „Nikolaj Čiker“, a dočekani su pozdravom iz 21 topa.
Predsednik Kube, Migel Dijaz-Kanel, posetio je fregatu u subotu i razgovarao sa mornarima. Zamenik kubanskog ministra spoljnih poslova, Karlos Fernandez de Kosio, kritikovao je prisustvo američke podmornice u bazi Gvantanamo, nazivajući to nepoželjnim i nepozvanim.
Portparol Stejt departmenta je istakao da su posete Kubi rutinske i da ne predstavljaju opasnost. U četvrtak, stotine ljudi su posetile fregatu, a brod je bio otvoren za javnost i u subotu, što je uobičajena praksa kada brodovi pristignu u luku.
Patrolni čamac kanadske mornarice Margaret Bruk takođe je ušao u luku Havane u petak.