Tim istraživača predvođen Univerzitetom Monaš i Institutom za srce i dijabetes Baker objavio je prve ubedljive dokaze o terapeutskom potencijalu nove terapije za lečenje oštećenja organa izazvanog hipertenzijom. Rad se pojavljuje u časopisu Cardiovascular Research.
Hipertenzija, koja se obično naziva visokim krvnim pritiskom, može dovesti do oštećenja srca, bubrega i krvnih sudova. Trenutni tretmani često ne uspevaju, ostavljajući pogođene osobe ranjivim na komplikacije kao što su uvećana srca i oslabljeni krvni sudovi. Rešavanje osnovne upale je ključno za poboljšanje ishoda i smanjenje povezanih rizika.
Shodno tome, tim sa Monash Institute of Pharmaceutical Sciences (MIPS) i The Baker Heart Institute krenuo je da istražuje kako se novi aktivator male molekule za pro-razlučivanje pod nazivom ‘compound17b’ (Cmpd17b) – za koji su istraživači MIPS-a ranije pokazali da štiti od srčanog udara — takođe može zaštititi od oštećenja krajnjih organa izazvanih hipertenzijom.
Kroz sveobuhvatnu istragu koja uključuje studije na životinjama i ljudima, istraživački tim je otkrio potencijal Cmpd17b u ublažavanju štetnih efekata oštećenja organa izazvanih hipertenzijom. Aktivacijom porodice receptora formil peptida (FPR), poznate po svojoj ključnoj ulozi u regulisanju upale, Cmpd17b se pojavljuje kao moćno terapeutsko sredstvo sposobno da zaštiti od razaranja visokog krvnog pritiska na vitalnim organima.
Ko-prvi autor studije, i MIPS Ph.D. Kandidat Jaideep Singh, rekao je da je otkriće Cmpd17b kao potencijalnog tretmana za oštećenje krajnjih organa izazvano hipertenzijom i ohrabrujuće i uzbudljivo za tim koji stoji iza istraživanja.
„Oštećenje organa je patološko obeležje hipertenzije, odgovorno za značajan morbiditet i mortalitet, međutim trenutni lekovi za lečenje hipertenzije su ograničeni kada je u pitanju lečenje oštećenja krajnjih organa izazvanih hipertenzijom, tako da postoji apsolutno potreba da se ovo reši“, rekao je G. Singh.
„Naš tim je po prvi put pokazao da ne samo da Cmpd17b normalizuje strukturu i funkciju srca i krvnih sudova kod hipertenzivnih miševa, već postoji i jasna korelacija sa ljudskom hipertenzijom što sugeriše da bi Cmpd17b takođe mogao biti efikasan u kliničkim uslovima.“
Profesor Geoff Head AM, viši autor studije i šef neurofarmakološke laboratorije na Bejker institutu, rekao je da je oštećenje organa kao rezultat hipertenzije preovlađujuće i da i dalje značajno doprinosi lošim ishodima.
„FPR-ovi su poput telohranitelja koji kontrolišu upalu, veliki problem kod visokog krvnog pritiska. Kao tim, uzbudljivo je izvestiti da bi Cmpd17b, koji aktivira ove FPR-ove, mogao biti obećavajući način za prevenciju i lečenje štete koju visoki krvni pritisak nanosi našim organima dugoročno“, rekao je profesor Head.
Dr Chengkue Helena Kin, dopisni autor studije, šef laboratorije MIPS i budući saradnik Nacionalne fondacije za srce, rekla je da je studija otkrila značajne promene u proteinima i putevima u srcima i krvnim sudovima miševa sa visokim krvnim pritiskom.
„Otkrili smo da Cmpd17b, nova vrsta lekova, može da preokrene neke od ovih promena i poboljša zdravlje srca i krvnih sudova. Ovo sugeriše da bi slični tretmani mogli da deluju i kod ljudi sa visokim krvnim pritiskom“, rekao je dr Ćin.
„Korišćenje lekova kao što je Cmpd17b može biti obećavajući novi pristup u lečenju komplikacija visokog krvnog pritiska, potencijalno preokrenuti oštećenje organa kao što su srce i krvni sudovi. Kombinovanje Cmpd17b sa postojećim tretmanima moglo bi da pruži još bolje rezultate u upravljanju kardiovaskularnim problemima povezanim sa hipertenzijom.“