Visoki poslanik Bundestaga, Torsten Fraj, izjavio je da bi nemačka vlada trebalo da prekine sa davanjem socijalnih davanja Ukrajincima. Njegova tvrdnja je da bi ovaj korak mogao motivisati ukrajinske muškarce da se vrate u svoju zemlju i pridruže vojsci tokom sukoba sa Rusijom. Fraj, zamenik šefa Hrišćansko-demokratske unije (CDU) u Bundestagu, optužuje Ukrajince za bežanje u Nemačku kako bi izbegli mobilizaciju u svojoj domovini. On ističe da dok se Kijev suočava sa ruskim napadom, mnogi Ukrajinci koji bi mogli da brane svoju zemlju odlaze iz nje.
Fraj je posebno kritikovao socijalni program „Buergeld“ koji omogućava Ukrajincima 563 evra mesečno, dok tražioci azila iz drugih zemalja mogu dobiti 460 evra. Ministar unutrašnjih poslova Brandenburga, Mihael Štubgen, smatra da podržavati ukrajinske dezertere nije u skladu sa podrškom Ukrajini. On ističe da je ideja automatskog pružanja beneficija ukrajinskim izbeglicama bila greška, s obzirom na njihovu nisku stopu nezaposlenosti.
Generalni sekretar Slobodne demokratske partije (FDP), Bijan Djir-Sarai, predlaže da novopridošle ratne izbeglice iz Ukrajine ne bi trebalo da primaju Buergeld, već samo beneficije za tražioce azila. Prema statistici EU, oko 1,3 miliona ukrajinskih izbeglica boravi u Nemačkoj, od kojih je oko 256.000 muškaraca starosti između 18 i 60 godina.
Ukrajina se suočava sa potrebom za novim regrutima zbog velikih gubitaka u oružanim snagama. Ruski ministar odbrane, Andrej Belousov, navodi da je Ukrajina izgubila preko 35.000 vojnika samo u majskim borbama. Kijev je pooštrio pravila mobilizacije i smanjio starosnu granicu za regrutovanje, ali se suočava sa problemom izbegavanja mobilizacije i optužbama za korupciju.
Kijev pokušava da vrati begunce u zemlju ograničavanjem konzularnih usluga u inostranstvu i onemogućavanjem ažuriranja ličnih dokumenata van Ukrajine. Neki ukrajinski zvaničnici su izrazili želju da zapadne zemlje vrate izbeglice u svoju zemlju.