Jedna od četiri starije odrasle osobe u SAD će pasti svake godine, što ih dovodi u opasnost od povreda, slomljenih kostiju, pa čak i smrti.
Padovi predstavljaju rastuću zabrinutost za javno zdravlje jer stanovništvo zemlje vidi rekordan broj ljudi koji imaju 65 godina – sada i u budućnosti. Ali, koliko god da su padovi uobičajeni, oni nisu neizbežni.
„Što više radimo, sve više shvatamo da to zdravo starenje ne mora da uključuje padanje“, rekla je Kara Mekdermot, koja istražuje padove na Medicinskom fakultetu Univerziteta Djuk.
Evo nekoliko preporuka kako da smanjite rizik od pada.
Počnite sa načinom na koji je vaša kuća postavljena: Razmislite o uklanjanju prostirki za male površine, promenite prigušeno osvetljenje i ne stavljajte lonce i tiganje na teško dostupna mesta.
Zatim, težite da obezbedite dodatnu stabilnost na mestima gde je lakše izgubiti ravnotežu. Postavite ograde sa obe strane stepenica, držač za hvatanje u kupatilu i neklizajuće trake na podovima od drveta ili pločica.
Takođe je važno da svoj dom održavate čistim: Ne ostavljajte predmete na podu i očistite prosute stvari pre nego što se osuše i postanu teže nositi se sa njima.
Razmislite o korišćenju šetača ili štapa da biste bili stabilni, ali uverite se da odgovara vašoj visini i da znate kako da ga pravilno koristite.
Nacionalni institut za starenje ima kompletan vodič na svojoj veb stranici sa savetima kako da zaštitite svoj dom od pada, sobu po sobu.
Vratite se osnovama sa prvim Njutnovim zakonom: Telo u pokretu ostaje u pokretu. To jest, ostanak aktivan može pomoći u sprečavanju budućih problema – čak i ako ste ranije pali i zabrinuti ste da bi se to moglo ponoviti.
Mnoge vežbe koje mogu pomoći u sprečavanju padova, čak i ako imate ograničenu pokretljivost, kao što su joga, tai či i hodanje.
„To ne znači da morate da izađete i počnete da trčite maratone ili nešto slično, već jednostavno (radite) funkcionalne vežbe“, rekao je Mekdermot.
Učinite vežbanje zabavnim i društvenim tako što ćete to raditi sa drugima u grupnom okruženju ili se igrati sa unucima.
Ključ: Znajte svoje granice i uradite ono što vaš lekar kaže da je pravo za vas.
Mnogi lekovi mogu imati neželjene efekte kao što su vrtoglavica, pospanost ili druge stvari koje narušavaju vašu ravnotežu.
McDermott je rekao da starije odrasle osobe treba da razgovaraju sa svojim lekarom primarne zdravstvene zaštite o svim lekovima koje uzimaju – i o tome kako mogu da deluju u kombinaciji. Lekar primarne zdravstvene zaštite ili farmaceut mogu da vide celu sliku i pomognu u pronalaženju alternativnih lekova koji vas neće izbaciti iz ravnoteže.
Ali, dodala je: „Nikada, nikada ne bih preporučila da neko prekine lek bez prethodnog razgovora sa lekarom koji ga propisuje.
Promene u sluhu, vidu i drugim čulima su uobičajene kako starite i mogu doprineti padovima. Pobrinite se da redovno testirate svoj sluh i vid.
Zdravlje kostiju je takođe važno.
Klinika Mejo procenjuje da 10 miliona Amerikanaca ima osteoporozu, koja slabi kosti i povećava verovatnoću da će nešto slomiti kada padnete.
Uzimanje vitamina D i kalcijuma može pomoći u poboljšanju zdravlja kostiju, a ako je potrebno, vaš lekar može testirati vašu gustinu kostiju i preporučiti lečenje.
Znajući da padovi mogu biti kombinacija uzroka, uradite neke od prethodnih predloga da smanjite rizik.
I, ako padnete, obavestite svog doktora – čak i ako vam se čini da je malo. Pad može imati široke implikacije i poželećete da se pozabavite osnovnim uzrokom kako ne biste postali obrazac.
„Možda je to jednokratna stvar, ali svejedno proverite“, rekao je Mekdermot.