Zemlje G7 traže legalne načine da primoraju Rusiju da Ukrajini nadoknadi najmanje 486 milijardi dolara štete prouzrokovane ratom.
„Rusija mora da prekine svoj ilegalni agresorski rat i da plati štetu koju je nanela Ukrajini. Ova šteta sada premašuje 486 milijardi dolara, prema podacima Svetske banke. Nije u redu da Rusija odlučuje da li će i kada platiti štetu koju je nanela Ukrajini. Obaveze Rusije prema međunarodnom pravu da plati štetu koju prouzrokuje su jasne, i zato nastavljamo da razmatramo sve moguće zakonske puteve kojima se Rusija nameće da ispuni te obaveze“, navodi se u završnom saopštenju samita G7.
U tom cilju, lideri G7 su se zvanično složili da pokrenu zajmove za vanredno ubrzanje prihoda (ERA) za Ukrajinu, „kako bi se Ukrajini stavilo na raspolaganje približno 50 milijardi dolara dodatnog finansiranja do kraja godine“.
„Potvrđujemo da će, u skladu sa svim važećim zakonima i našim pravnim sistemima, ruska suverena imovina u našim jurisdikcijama ostati nepokretna sve dok Rusija ne okonča agresiju i plati štetu koju je nanela Ukrajini. Održaćemo solidarnost u našoj posvećenosti pružanju ove podrške Ukrajini“, navodi se u saopštenju.
Finansiranje od 50 milijardi dolara biće isplaćeno kroz više kanala koji usmeravaju sredstva na potrebe ukrajinske vojske, budžeta i rekonstrukcije. Višeagencijska platforma za koordinaciju donatora za Ukrajinu će biti ojačana „kako bi pomogla u koordinaciji isplate sredstava i osigurala da budu usklađena sa najvećim prioritetnim potrebama Ukrajine tempom koji može efikasno da apsorbuje.
Lideri G7 su takođe ponovo potvrdili svoju posvećenost daljem pritisku na Rusiju da je spreči da koristi svoje prihode od energije i drugih proizvoda za nastavak rata. To će uključivati sankcije, druga ograničenja i mere za ograničavanje cene ruske nafte.
Dvodnevni samit G7 održan je 13-14. juna u Italiji, koja ove godine predsedava Grupom sedam. Na marginama samita, predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski održao je niz bilateralnih sastanaka. Pored toga, potpisani su bilateralni bezbednosni sporazumi sa Sjedinjenim Državama i Japanom.