Kada smo pod stresom, mnogi od nas se okreću nezdravoj hrani radi utehe. Ali novo istraživanje CU Bouldera sugeriše da bi ova strategija mogla da se obori.
Studija je otkrila da kod životinja ishrana sa visokim sadržajem masti ometa rezidentne crevne bakterije, menja ponašanje i preko složenog puta koji povezuje creva sa mozgom utiče na hemikalije u mozgu na načine koji podstiču anksioznost.
„Svi znaju da ovo nije zdrava hrana, ali mi smo skloni da o njima razmišljamo striktno u smislu malog povećanja telesne težine“, rekao je glavni autor Christopher Lovri, profesor integrativne fiziologije na CU Boulder. „Ako razumete da oni takođe utiču na vaš mozak na način koji može da podstakne anksioznost, to čini ulog još većim.“
Za studiju, objavljenu u časopisu Biološka istraživanja, Lovri je radio sa prvom autorkom Silvanom Rendeiro de Noronha, studentkinjom doktorskih studija na Federalnom univerzitetu Ouro Preto u Brazilu.
U prethodnoj studiji, tim je otkrio da pacovi hranjeni ishranom sa visokim sadržajem masti koja se prvenstveno sastoji od zasićenih masti pokazuju povećanje neuroinflamacije i ponašanja nalik anksioznosti.
Dok su dokazi pomešani, neke studije na ljudima su takođe pokazale da zamena ishrane bogate mastima, visokim sadržajem šećera i ultra prerađenom ishranom zdravijom može smanjiti depresiju i anksioznost.
Da bi bolje razumeo šta može da pokreće vezu između masti i anksioznosti, Lovrijev tim je podelio muške adolescentne pacove u dve grupe: Polovina je imala standardnu ishranu od oko 11% masti tokom devet nedelja; ostali su dobili ishranu sa visokim sadržajem masti od 45% masti, koja se sastoji uglavnom od zasićenih masti iz životinjskih proizvoda.
Tipična američka ishrana je oko 36% masti, prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti.
Tokom studije, istraživači su sakupljali uzorke fekalija i procenjivali mikrobiom životinja ili crevne bakterije. Posle devet nedelja, životinje su podvrgnute testovima ponašanja.
U poređenju sa kontrolnom grupom, grupa koja je jela dijetu sa visokim sadržajem masti, nije iznenađujuće, otkriveno je da je dobila na težini. Ali životinje su takođe pokazale značajno manju raznolikost crevnih bakterija. Uopšteno govoreći, veća raznolikost bakterija povezana je sa boljim zdravljem, objasnio je Lovri. Takođe su bili domaćini daleko više kategorije bakterija zvanih Firmicutes i manje kategorije koja se zove Bacteroidetes. Veći odnos Firmicutes i Bacteroidetes povezan je sa tipičnom industrijalizovanom ishranom i gojaznošću.
Dijeta sa visokim sadržajem masti takođe je pokazala veću ekspresiju tri gena (tph2, htr1a i slc6a4) uključenih u proizvodnju i signalizaciju neurotransmitera serotonina – posebno u regionu moždanog stabla poznatom kao dorzalno jezgro raphe cDRD, koje je povezano sa stresa i anksioznosti.
Dok se serotonin često naplaćuje kao „hemikalija u mozgu za dobar osećaj“, Lovri napominje da određene podgrupe serotoninskih neurona mogu, kada se aktiviraju, da izazovu reakcije slične anksioznosti kod životinja. Posebno, povećana ekspresija tph2, ili triptofan hidroksilaze, u cDRD je povezana sa poremećajima raspoloženja i rizikom od samoubistva kod ljudi.
„Misliti da samo ishrana sa visokim sadržajem masti može da promeni ekspresiju ovih gena u mozgu je izvanredno“, rekao je Lovri. „Grupa sa visokim sadržajem masti u suštini je imala molekularni potpis stanja visoke anksioznosti u svom mozgu.“
Ostaje nejasno kako poremećena creva mogu promeniti hemikalije u mozgu. Ali Lovri sumnja da nezdrav mikrobiom ugrožava sluznicu creva, omogućavajući bakterijama da uđu u cirkulaciju tela i komuniciraju sa mozgom preko vagusnog nerva, puta od gastrointestinalnog trakta do mozga.
„Ako razmišljate o ljudskoj evoluciji, to ima smisla“, rekao je Lovri. „Teško smo ožičeni da zaista primetimo stvari od kojih se razbolimo kako bismo mogli da izbegnemo te stvari u budućnosti.
Lovri naglašava da nisu sve masti loše i da zdrave masti poput onih koje se nalaze u ribi, maslinovom ulju, orasima i semenkama mogu biti antiinflamatorne i dobre za mozak.
Ali njegovo istraživanje na životinjama sugeriše da izlaganje ishrani sa ultra visokim sadržajem masti koja se sastoji od pretežno zasićenih masti, posebno u mladosti, može kratkoročno da pojača anksioznost i da podstakne mozak da bude skloniji tome u budućnosti. .
Njegov savet: Jedite što više različitih vrsta voća i povrća, dodajte fermentisanu hranu u svoju ishranu kako biste podržali zdrav mikrobiom i ostavite picu i pomfrit. Takođe, ako imate hamburger, dodajte parče avokada. Istraživanja pokazuju da dobre masti mogu da se suprotstave nekim od loših.